
Na podstawie jakich przepisów działają komornicy?
Usługi specjalistyczneKomornik to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym. Jest osobą uprawnioną egzekucji długów. Działa w pełni legalnie na podstawie przepisów, które wyznaczają zakres jego kompetencji. Główną, choć nie jedyną podstawą prawną określającą zakres i sposób funkcjonowania komorników, jest ustawa o komornikach sądowych. Jakie jeszcze przepisy dotyczą działania tych funkcjonariuszy?
Jakie przepisy regulują działania komorników?
Komornicy sądowi działają na podstawie przepisów:
- ustawy o komornikach (oraz rozporządzeń do tej ustawy),
- Kodeksu Etyki Zawodowej Komornika Sądowego,
- prawa cywilnego,
- ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych,
- ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów,
- rozporządzenia dotyczącego funduszu alimentacyjnego.
Co ważne, komornik sądowy jako funkcjonariusz publiczny podlega nadzorowi sądu rejonowego, przy którym działa.
Co może zrobić komornik?
Zgodnie z przepisami komornicy mają za zadanie zrealizować orzeczenie sądu dotyczące egzekucji długu. Podejmują więc działania mające doprowadzić do ściągnięcia należności przy użyciu metod określonych przez prawo. W pierwszej kolejności zajmują środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika. Mogą to być:
- część wynagrodzenia za pracę (umowa o pracę),
- część lub całość wynagrodzenia z tytułu umów cywilno-prawnych,
- część renty, emerytury lub przychodów z innych tytułów.
Komornik może też zająć ruchomości i nieruchomości należące do dłużnika. Może zlicytować nieruchomość, żeby ją spieniężyć. Jeśli w trakcie czynności egzekucyjnych dojdzie do sytuacji, w której istnieje ryzyko popełnienia przestępstwa, komornik może skorzystać z pomocy Policji.
Czy mogę wybrać sobie komornika?
Z zasady czynności egzekucyjne należy powierzyć komornikowi podlegającemu sądowi rejonowemu, w którego rewirze mieści się siedziba lub nieruchomość dłużnika. Na przykład, jeśli dłużnik mieszka w Żyrardowie, to można zwrócić się do Komornika sądowego Adama Derdy, który działa przy sądzie rejonowym w Żyrardowie.
W przypadku, gdy egzekucja ma nastąpić z nieruchomości, należy wybrać komornika z rejonu sądu, który obejmuje położenie danej nieruchomości. W pewnych okolicznościach można jednak wybrać komornika funkcjonującego na obszarze właściwości sądu apelacyjnego. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza wtedy, kiedy zna się zaufanego i skutecznego w działaniach funkcjonariusza i chce się powierzyć sprawę właśnie jemu. Jednak wierzyciel musi wówczas złożyć oświadczenie, że korzysta z prawa wyboru razem z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.