Materiał Partnera Na czym polega wizaż pośmiertny?

Na czym polega wizaż pośmiertny?

Już po kilku godzinach od śmierci nasze ciało i twarz zmieniają się w widoczny sposób. Naturalny rozpad tkanek pozostawia wiele śladów na skórze. Polska tradycja zakłada pożegnanie zmarłego przy otwartej trumnie. Pracownicy zakładów pogrzebowych muszą więc dołożyć wszelkich starań, by ciało prezentowało się wtedy jak najlepiej. Jakie czynności pielęgnacyjne wykonuje się przy zmarłym?

Czym jest tanatokosmetyka?

Tanatokosmetyka to wszystkie czynności pielęgnacyjne i estetyczne, które wykonywane są przy osobie zmarłej. Umożliwiają one zatuszowanie lub korektę wszelkich zewnętrznych zmian pośmiertnych. Często zdarza się też, że sam makijaż nie wystarczy, by zmarły dobrze prezentował się w trumnie. Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku poważnego wypadku lub urazu, koniecznością będzie przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu rekonstrukcyjnego np. części twarzoczaszki czy szyi. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne narzędzia i kosmetyki dla zmarłych.

Jaki efekt zapewnia pośmiertny wizaż?

Jak informuje specjalista z Zakładu Pogrzebowego „Witwicka” – makijaż pośmiertny pomaga w ukryciu przebarwień skórnych, wybroczyn, popękanych naczynek czy sinicy. Jego celem nie jest odtworzenie makijażu, który kobieta nosiła przed śmiercią, ale przywrócenie kolorytu skóry zmarłego do możliwie jak najbardziej naturalnego odcienia.

Makijaż pośmiertny wykonuje się zarówno kobietom, jak i mężczyznom, jednak w obu przypadkach wygląda on inaczej. Paniom często tuszuje się rzęsy, maluje usta szminką i modeluje policzki. Kosmetyki dla zmarłych wyróżniają się znacznie większą trwałością niż produkty dostępne w drogeriach. Odpowiada za to dodatek formaliny, która jest powszechnie stosowanym środkiem konserwującym.

Pozostałe czynności pielęgnacyjne

Makijaż pośmiertny wieńczy przygotowania ciała do złożenia w trumnie. Jednak zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddawany jest zmarły,  jest znacznie więcej. Na samym początku pracownicy zakładu pogrzebowego muszą pozbawić ciało wszystkim bandaży i opatrunków ze szpitala. Następnie zmarły jest myty i balsamowany. Jeśli zachodzi taka potrzeba – obcinane są paznokcie, włosy, regulowane brwi.

W przypadku mężczyzn w grę wchodzi również golenie zarostu. Tak przygotowane ciało ubiera się w odzież dostarczoną przez rodzinę zmarłego. Niejednokrotnie stanowi to duże wyzwanie dla pracowników domu pogrzebowego. Ciało po śmierci sztywnieje, a ruchomość w stawach jest mocno ograniczona. Bywa, że aby np. ubrać zmarłemu marynarkę, trzeba połamać kości. Są to szczegóły, o których się nie mówi. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jak trudna jest praca tanatokosmetologa.

Opracowanie:

Zakład pogrzebowy Bożena Witwicka

Wrocław , Borowska 254

Podziel się