Artykuł sponsorowany Na czym polega umowa darowizny?

Na czym polega umowa darowizny?

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega umowa darowizny? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, o czym przekonasz się po przeczytaniu tego artykułu. Dowiesz się także tego, co może być przedmiotem darowizny, nie jest to tylko prawo własności do samochodu! No dobrze, poznaj wszelkie informacje na temat umów darowizny, sprawdź także, jakie obowiązki ma darczyńca i osoba obdarowywana.

Przedmioty w umowie darowizny – co może się tam znaleźć?

Umowa darowizny może zawierać różne informacje, między innymi dotyczące prawa majątkowego. Jeśli zobowiązujesz się na przykład przekazać córce lub synowi swój samochód, taka umowa jest najkorzystniejsza. Wszystko regulują przepisy art. 888 – art. 902 Kodeksu cywilnego. Stwierdzają one, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego na przykład swojego majątku. Jak się jednak okazuje, umowa darowizny to nie tylko przekazania prawa majątkowego do samochodu jak mówi Pan Zenon Chudek prowadzący Kancelarię Notarialną w Wodzisławiu Śląskim.

No dobrze, co jeszcze może być przedmiotem darowizny? Tak naprawdę prawo majątkowe do każdej rzeczy ruchomej lub stałej. Może to być także zapłata pewnej sumy pieniędzy, prawo własności do budynku, mieszkania, domu jednorodzinnego, czy wspominanego już samochodu. To także zwolnienie obdarowanego z długu, czy zniesienie obowiązku do zapłaty hipoteki. Można tutaj także dodać ustanowienie praw majątkowych do służebności osobistej.

Jak złożyć umowę darowizny?

Potrzebne są oczywiście dwie strony, czyli obdarowywany i darczyńca. Najczęściej składa się oświadczenie woli przez obydwie strony. Najlepiej, jeśli jest ono złożone w formie aktu notarialnego. Stąd bez wątpienia przydatne będą usługi notarialne. Niektóre darowizny muszą być bezwzględnie złożone w takiej formie jak na przykład umowa darowizny nieruchomości. Wtedy też konieczne jest złożenie przez obydwie strony takiego oświadczenia. W innych przypadkach taka forma jest konieczna jedynie w przypadku darczyńcy, obdarowany może złożyć oświadczenie w formie ustnej, dorozumianej, ale i pisemnej.

Darczyńca, obdarowując drugą osobę, ma pewne prawa, ale i obowiązki. Między innymi dokonania bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku, czy obowiązek całkowitej zapłaty odsetek, jakie wynikły z opóźnienia świadczenia pieniężnego na rzecz obdarowanego. Oczywiście szereg obowiązków ma także sam obdarowany. Jednym z najpopularniejszych jest obowiązek dostarczania darczyńcy środków utrzymania, jeśli ten na przykład popadnie w niedostatek po wykonaniu umowy darowizny. To także obowiązek do zwrotu przedmiotów umowy, jeśli umowa zostanie odwołana z powodu rażącej niewdzięczności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas