Materiał Partnera Na czym polega drukowanie UV?

Na czym polega drukowanie UV?

Druk to jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Przez lata zmieniało się jego zastosowanie – początkowo wykorzystywany w przekazywaniu informacji, z czasem stał się środkiem niezbędnym w marketingu i reklamie. Zmieniły się również technologie drukarskie. Jedną z nowoczesnych metod, które zdobywają dziś coraz większą popularność, jest druk UV. Na czym on polega i jakie są jego zalety?

Charakterystyka druku UV – na czym to polega?

Co do zasady powstawania obrazu na nośniku, druk UV bardzo przypomina technologię zastosowaną w drukarkach atramentowych – takich jak te obecne w wielu domach oraz biurach:

- Kluczowe jest nałożenie na daną powierzchnię tuszu w odpowiednich kolorach oraz proporcjach

– mówi przedstawiciel drukarni Aniger 

Tak jak w przypadku drukarek atramentowanych, drukarka UV wyposażona jest w zbiorniki z czterema kolorami podstawowymi z palety CMYK. Nakładając na dany punkt powierzchni różne farby w odpowiednich proporcjach, możemy uzyskać barwy z bardzo szerokiej gamy kolorystycznej.

Tym, co odróżnia druk UV od druku atramentowego, jest jakość farb. Stosowane są w nim tusze polimerowe, których właściwością jest to, że reagują na promieniowanie ultrafioletowe – pod jego wpływem twardnieją, skutecznie wiążąc się z podłożem i tworząc na nim warstwę cienkiego plastiku.

Zalety druku UV

Druk UV zdobywa coraz większą popularność między innymi w branży reklamowej. Nie tylko zapewnia doskonałą jakość nadruku – zachowanie szerokiej palety barw oraz rozdzielczości – ale również jest dużo bardziej trwały. Wykonane tą metodą nadruki wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne (powstające np. w wyniku kontaktu z drobinami piasku czy kurzu) oraz na czynniki atmosferyczne, takie jak opady deszczu i śniegu czy zmienne temperatury. Bardzo istotną zaletą jest również trwałość kolorów, które pod wpływem nasłonecznienia nie blakną, jak w przypadku nadruków wykonywanych bardziej tradycyjnymi metodami. Ponadto druk jest całkowicie bezpieczny – podczas jego wykonywania nie dochodzi do wydzielania się żadnych toksycznych substancji.

Zastosowanie druku UV

Jak wspomnieliśmy, druk UV cieczy się dużą popularnością w branży reklamowej – świetnie spisze się w produkcji materiałów reklamowych stosowanych na zewnątrz, takich jak plakaty, banery, siatki. Ważnym atutem, poszerzającym zastosowanie druku UV jest fakt, że można go stosować na różnego rodzaju powierzchniach, nie tylko na papierze, ale też pleksi, PCV, szkle, kartonie czy płytach MDF. Ważne jest jedynie, żeby powierzchnia ta była płaska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas