Artykuł sponsorowany Metody zabezpieczania imprez masowych

Metody zabezpieczania imprez masowych

Przypomnij sobie ostatnią imprezę masową, na której byłeś. Zapewne pamiętasz ochronę, która wpuszczała Cię na teren eventu. Może nie raz się uśmiechnęli, przepuścili, nie sprawdzili. Niby dobrze, ale… patrząc obiektywnie, przecież mogłeś mieć przy sobie nóż lub inne niebezpieczne narzędzie. W tym właśnie tkwi problem – organizatorom zdarza się oszczędzać na dobrej ochronie i zabezpieczeniach imprez masowych. A jak to powinno wyglądać prawidłowo?

 

Imprezy masowe – prawidłowe metody zabezpieczania z pomocą ochrony

Za bezpieczeństwo na imprezie odpowiada przede wszystkim organizator. Mimo wszystko część obowiązków spoczywa też na władzach miasta. Policja, straż pożarna, służby zdrowia i podobne organy także muszą być poinformowane o przebiegu wydarzenia przez organizatorów i zapewnić dodatkowe wsparcie1. Jednak kwestie ochrony i zabezpieczenia terenu są obowiązkiem podmiotu organizującego.

Częstym grzechem organizatorów jest próba zaoszczędzenia na wydatkach na zabezpieczenie imprezy masowej. Efekty takich decyzji mogą być bardzo groźne – nawet na uczestników niepozornego koncertu czy festynu mogą czekać różne zagrożenia. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jakie zabezpieczenia powinny być zapewnione obowiązków na eventach i na czym absolutnie nie można „ciąć kosztów”.

Przede wszystkim podstawą jest wspomniana ochrona, która jest niezbędnym zabezpieczeniem imprez masowych w każdej sytuacji. Zgodnie z przepisami prawa, na każdych 300 uczestników powinno przypadać 10 członków służb informacyjnych i porządkowych. W tym 20 proc. to doświadczona i kompetentna ochrona. Jeśli zaś mowa o eventach o podwyższonym ryzyku, musi być przynajmniej 15 członków służb na 200 uczestników. W tym przypadku ochrona stanowi co najmniej 50 proc. tych osób.

Służby tego typu mogą bez przeszkód sprawdzać wchodzące na teren osoby. Mają prawo wylegitymować uczestników, zobaczyć bilety, zajrzeć do torebek i plecaków, a w razie potrzeby wyprosić z imprezy lub zaprowadzić do policji. Do tego mogą odmówić wstępu osobom, które mają zakaz, nie chcą się wylegitymować, pokazać toreb lub są pod wpływem środków odurzających.

Wszelkie aspekty bezpieczeństwa na imprezach masowych

Ponadto organizatorzy imprez masowych muszą zadbać jeszcze o inne aspekty bezpieczeństwa, takie jak:

  • zabezpieczenie eventu pod względem medycznym,

  • dostęp do zaplecza sanitarno-higienicznego,

  • dokładne oznakowanie dróg dla służb ratowniczych, policji, straży,

  • zapewnienie nienagannego stanu technicznego obiektów, instalacji i innych przedmiotów na terenie eventu,

  • usprawnienie komunikacji między służbami informacyjnymi i porządkowymi.

Dbałość o nawet najmniejsze szczegóły może uratować życie wielu osobom.

Warto więc inwestować w lepsze zabezpieczenia. Usługi kompleksowej i rzetelnej ochrony imprez masowych świadczy np. firma Guardia Dariusz Siejko, która ma duże doświadczenie w tego typu obsłudze. Dlatego właśnie podczas organizacji imprezy, warto stawiać na profesjonalistów – zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, nie tylko prawnych i finansowych, ale związanych z ludzkim zdrowiem i życiem.

1 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20090620504/U/D20090504Lj.pdf

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas