Artykuł sponsorowany Metody uszlachetniania druku offsetowego

Metody uszlachetniania druku offsetowego

Uszlachetnianie druku offsetowego polega na zwiększaniu wytrzymałości zadrukowanych materiałów poligraficznych. Służy ono także podniesieniu walorów estetycznych zadrukowanych materiałów oraz nadaniu im ściśle określonych cech. Istnieje wiele metod uszlachetniania druku offsetowego, spośród których warto wymienić foliowanie, lakierowanie oraz tłoczenie.

Foliowanie – jedna z metod uszlachetnienia druku offsetowego

Metoda foliowania powszechnie znana jest także jako laminowanie. Jest to metoda uszlachetnienia druku offsetowego, która polega na poprawie wytrzymałości oraz walorów wizualnych materiału poprzez nałożenie na niego specjalnej folii wykonanej z tworzywa sztucznego. Foliowanie może być wykonane dwojako: na zimno lub na ciepło. W tym pierwszym przypadku do foliowania wykorzystywany jest samoprzylepny laminat, którego wewnętrzna warstwa pokryta jest klejem. Aktywuje się on poprzez przyłożenie do powierzchni lub za pomocą lekko podgrzanego wałka laminatora.

Foliowanie na gorąco wykonywane jest natomiast za pomocą laminatora. Urządzenie podgrzewane jest do wysokiej temperatury ok. 100°C. Metoda foliowania usztywnia papier, chroni go przed uszkodzeniami i promieniami UV oraz poprawia jego walory wizualne. Ten i inny rodzaj uszlachetnienia wykonują dobre drukarnie offsetowe, na przykład Mikołowski AAPrint.

Lakierowanie druku offsetowego

Efekty uzyskane za pomocą lakierowania druku offsetowego są bardzo zbliżone do laminowania. Lakierowanie jest jednak metodą mniej kosztowną oraz możliwe jest położenie lakieru tylko na wybrane fragmenty wydruku. W celu wykonania lakierowania, na powierzchnię poligraficzną nanosi się lakier. Efekt uszlachetnienia druku offsetowego może się różnić w zależności od użytego rodzaju lakieru. W zależności od potrzeb oraz oczekiwań, możemy wykorzystać lakier matowy, błyszczący, nadający charakterystycznych wypukłości lub z dodatkiem np. brokatu.

Tłoczenie powierzchni poligraficznej

Metoda tłoczenia pozwala na wykonanie na powierzchni poligraficznej wybranych wzorów, które tworzą efekt trójwymiarowy oraz są dobrze wyczuwalne dotykiem. Proces tłoczenia polega na ściśnięciu poddawanego mu materiału przy użyciu specjalnej matrycy. Można wykonywać go zarówno na ciepło, jak i na zimno, w temperaturze panującej w otoczeniu. Metoda tłoczenia bardzo często łączona jest z techniką hotprint. Polega ona na szybkim uderzeniu matrycy, która wyciska na powierzchni poligraficznej określony wzór oraz łączy się z naniesieniem na gotowy wydruk folii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas