Artykuł sponsorowany Metody badań środowiskowych

Metody badań środowiskowych

Wykonywanie badań środowiskowych ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a często nawet życia człowieka. Są one koniecznością wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko pojawienia się różnego rodzaju czynników powodujących zagrożenie. Te mogą mieć charakter biologiczny, fizyczny lub chemiczny. Na czym dokładnie polegają takie badania i gdzie najczęściej się je przeprowadza?

 

Rodzaje zagrożeń środowiskowych dla człowieka

 

Istnieje wiele zagrożeń środowiskowych, które mogą negatywnie oddziaływać na człowieka - jego zdrowie, a w długotrwałym kontakcie nawet na życie. Ich zbadanie jest kluczowe dla podjęcia działań mających na celu ograniczenie pewnych czynników. Naukowcy podkreślają, że wśród najbardziej uciążliwych aspektów można wymienić:

  • bardzo duży hałas,
  • zapylenie,
  • zbyt małe oświetlenie,
  • emisja substancji chemicznych,
  • wysokie drgania,
  • zbyt duża wilgotność,
  • pole elektromagnetyczne.

 

Monitorowanie niebezpiecznych czynników

 

Szkodliwe warunki są szczególnie niebezpieczne w zakładach pracy, gdzie osoby zatrudnione przebywają w nich codziennie - narażając swoje zdrowie. W miejscach, gdzie występuje szczególne ryzyko ich wystąpienia, konieczne jest prowadzenie pomiarów monitorujących. Najczęściej nazywa się je badania środowiskowymi. Te wykonywane są przez specjalistyczne laboratoria, które stwierdzają czy warunki są odpowiednie i czy spełniają wymagania obowiązujących norm i przepisów.

 

Dlaczego badania środowiskowe są ważne?

 

Badania środowiskowe pozwalają na określenie skali zagrożenia i podjęcie ewentualnych kroków w celu jego minimalizacji. Jeżeli próby wykazują zbyt duży hałas w miejscu w pracy, konieczne jest wprowadzenie działań ograniczających narażenie pracowników np. stosowanie nauszników ochronnych. W momencie, kiedy badania wskażą zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniach, rozwiązaniem będzie dodatkowa wentylacji.

 

Specjalista z firmy Zakład Badań Środowiskowych Andrzej Kropiwiec wyjaśnia: Największe znacznie badania środowiskowe mają w przypadku występowania zagrożeń w związku z pojawieniem się czynników chemicznych. Kompleksowe badania laboratoryjne prowadzone w tym zakresie są w stanie określić, czy substancje na stanowisku pracy powodują zmiany genetyczne, nowotworowe, czy wpływają na inne objawy chorobowe.

 

Obowiązek wykonywania badań środowiskowych przez zakłady pracy

 

Zakłady pracy, gdzie zagrożenie dla osób zatrudnionych może być wysokie, są prawnie zobligowane do prowadzenia regularnych badań środowiskowych na terenie zakładu. Najczęściej wykonywanymi usługami są pomiary hałasu i drgań, substancji chemicznych czy zapylenia. W większych zakładach produkcyjnych, wykorzystujących różnego rodzaju substancje niezbędne są środowiskowe badania laboratoryjne - dające bardzo precyzyjne wyniki. Brak stosowania się do obowiązku prowadzenia kontroli może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, a w skrajnych przypadkach nawet do zamknięcia firmy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas