Artykuł sponsorowany Małżeństwo u notariusza – kiedy warto poprosić o pomoc?

Małżeństwo u notariusza – kiedy warto poprosić o pomoc?

Decydując się na zawarcie małżeństwa i założenie rodziny trzeba pamiętać, że każdy z partnerów wnosi swój własny bagaż nie tylko doświadczeń, ale również zobowiązań także tych finansowych. Jednym ze sposobów jak zadbać o obie strony nowego związku jest wizyta u notariusza, który sporządzi umowę majątkową małżeńską. Pomoże również w innych kwestiach rodzinnych.

Dlaczego warto pomyśleć o umowie majątkowej małżeńskiej?

Zgodnie z polskim prawem, w chwili zawarcia małżeństwa powstaje między partnerami wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystkie nabyte w czasie trwania małżeństwa ruchomości i nieruchomości należą do obojga partnerów. Niezależnie czy za ich zakup odpowiada jedno z nich, czy oboje. Jeśli para chce uniknąć tego rozwiązania, to konieczne jest podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej, określanej jako intercyza. Zrobić to można, odwiedzając miejsca jak Kancelaria Notarialna Notariusz Karolina Ociepa-Szostek, gdzie doświadczony notariusz przygotuje wstępną wersję takiej umowy do konsultacji, a po naniesionych poprawkach podpisana zostanie obowiązująca wersja.

Po co podpisuje się tego typu dokument? Umowa ta kojarzy się z zabezpieczeniem interesu obu stron na wypadek rozpadu małżeństwa. To też warta rozważenia opcja, gdy jeden z partnerów prowadzi firmę i chce ochronić współmałżonka przed ewentualnymi zobowiązanymi z tego wynikającymi. Z pewnością ułatwia ona ewentualny podział majątku, ale ma również inną funkcję. Umowa majątkowa małżeńska może rozszerzyć wspólność o przedmioty należące do majątku osobistego małżonków. Każda wersja umowy wymaga przygotowania aktu notarialnego, stąd konieczność wizyty u notariusza.

W czym jeszcze pomoże kancelaria notarialna?

Notariusz pomoże również, gdy konieczne będzie uzyskanie pełnomocnictwa do występowania w interesie jednego ze współmałżonków, rodzica lub dziecka, na przykład, gdy jest to osoba chora czy niepełnosprawna lub ubezwłasnowolniona. Można w zależności od sytuacji wystąpić o pełnomocnictwo do dokonania jednej czynności lub kilku, co wpływa na koszt usługi.

W kancelarii otrzymamy również pomoc w sporządzeniu testamentu, o czym warto pomyśleć, szczególnie gdy chcemy zabezpieczyć dzieci. Specjalista zadba, aby zapisy były zgodne z prawem oraz sformułowane tak, aby nie budziły wątpliwości czy zastrzeżeń. Na co dzień zdarza się wiele sytuacji w życiu prywatnym i zawodowym, kiedy pomoc notariusza może okazać się niezbędna. Dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych i profesjonalnych kancelarii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas