Materiał Partnera Kwiaty w najsmutniejszej służbie – florystyka funeralna

Kwiaty w najsmutniejszej służbie – florystyka funeralna

Florystyka funeralna wszystkim kojarzy się jednoznacznie z bardzo smutnymi wydarzeniami, jakimi są obrzędy pogrzebowe. Ale florystyka funeralna dotyczy również obchodów dnia Wszystkich Świętych i pozaświątecznych odwiedzin grobów na cmentarzu. Kwietne dekoracje przynosimy więc, by ozdobić miejsce pochówku naszych bliskich. Kwiaty składane na grobie są także wyrazem pamięci, ostatniego pożegnania i oddania hołdu zmarłej osobie. Jakie formy przybiera nowoczesna florystyka funeralna?

Wieńce i wiązanki pogrzebowe

Wieńce pogrzebowe rezerwuje się dla osób, które są najbliższe zmarłemu. Muszą więc mieć odpowiedni, godny charakter. Dzieli się je zasadniczo na wieńce rzymskie i wieńce warszawskie. Wszystkie kompozycje kwiatowe są wykonywane na kształt owalnego wianka. Może to być wianek rzymski lub tak zwany wianek warszawski. Forma owalna nie jest przypadkowa. Owal odnosi się bowiem do wyjątkowego symbolu, który oznacza kontynuację życia po śmierci. Jest też znakiem wiecznej pamięci. Wieńce pogrzebowe warszawskie i rzymskie nie są do siebie podobne. Różnią się wagą. Warszawskie kompozycje mają lekką konstrukcję, która powstaje na bazie obręczy wykonanej z leszczyny lub wierzby. Wieniec rzymski jest cięższy. Powstaje też na słomianym podkładzie. I na tym różnice się kończą.


- Obydwa typy wieńców przygotowuje się podobnie. Na podkładach zostaje umocowany przeważnie jeden gatunek kwiatów takich jak: róże, goździki lub lilie. Bardzo eleganckie są anturie, ale najtrwalsze kwiaty to goździki – wyjaśnia Małgorzata Bandych z Kwiaciarni „Fantazja” z Bulkowa.

Idealne kolory to biel, fiolet i róż. W wieńcach rzymskich ozdobą są także liście. W tym przypadku można również stosować do ozdoby pojedyncze końcówki gałęzi drzew, jak i krzewów iglastych. Popularny jest mech i szyszki. Końcowym elementem w obu typach wieńców pogrzebowych są szarfy ze słowami ostatniego pożegnania.

Dekoracje funeralne – Wszystkich Świętych

Inne są dekoracje funeralne przeznaczone na dzień Wszystkich Świętych. Kwiaciarnia Fantazja Bulkowo proponuje chryzantemy, ale niekoniecznie same chryzantemy w doniczkach. Chociaż ten gatunek kwiatów nadal jest popularny, to trend w dekoracjach funeralnych się zmienia. Chętnie przyozdabiamy groby stroikami, które są wykonywane z żywych kwiatów oraz z suszu roślinnego. Pojawiają się również sztuczne kwiaty, ale nie są one tak atrakcyjne, jak żywe rośliny. W dniu Wszystkich Świętych na grobach pojawiają się więc małe formy florystyczne takie jak drobne wianuszki i wianki, ozdobne krzyże, które są wykonane z pędów roślinnych. Mogą też zostać atrakcyjnie ułożone w gotowej formie na bazie gąbki florystycznej. Popularne są również misy, w których sadzi się kwiaty doniczkowe. Groby zdobią wyjątkowe dekoracje funeralne Kwiaciarnia Bulkowo w formie serca lub poduszek nagrobnych z mchu przybranego kwiatami.

Opracowanie:

Małgorzata Bandych Kwiaciarnia Fantazja

Bulkowo-Kolonia , Płocka 10

  • tel. 516 803 576

Podziel się