Materiał Partnera Kwiaty na pogrzeb. Jak godnie pożegnać zmarłego?

Kwiaty na pogrzeb. Jak godnie pożegnać zmarłego?

Wyrażenie szacunku i przywiązania do niedawno zmarłej osoby w taktowny, odznaczający się należytą powagą sposób często może być trudne. Symbolicznie z zadaniem tym świetnie radzą sobie kwiaty, stąd też stała ich obecność na uroczystościach pogrzebowych. Aby jednak pożegnać zmarłego możliwie najgodniej, warto kierować się kilkoma wskazówkami, które przedstawiamy poniżej.

Wieniec czy wiązanka

Pierwsza kwestia potrafiąca niekiedy budzić wątpliwości dotyczy tego, w jakiej formie należy przynieść kwiaty na pogrzeb. Do wyboru mamy bowiem zasadniczo wieńce, wiązanki, bukiety i pojedyncze sztuki. Te pierwsze charakteryzują się największymi rozmiarami, jak również kompozycyjnym rozmachem. Zwykle jeden wieniec składają wspólnie członkowie najbliższej rodziny, grupa przyjaciół czy koledzy z pracy.

Nieco bardziej skromne wiązanki są z kolei lepszym rozwiązaniem, jeśli ze zmarłym nie łączyła nas zbyt bliska zażyłość. Jest to więc dobry wybór w przypadku żałobników z dalszej rodziny, a także w sytuacji, gdy o konieczności zakupu kwiatów przypomnieliśmy sobie zbyt późno – wiązanki są bowiem często dostępne w kwiaciarniach „od ręki”, podczas gdy zamówienia na wieńce pogrzebowe składa się z reguły z pewnym wyprzedzeniem.

Na wiązankę również może złożyć się kilka osób. Jeśli ktoś pragnie przynieść kwiaty w pojedynkę, w dobrym tonie będzie zdecydować się raczej na bukiet, a nawet pojedyncze sztuki. Najważniejsze, by były świeże.

Należy też pamiętać, że kwiaty nie są przeznaczone dla bliskich zmarłego – podkreśla pracownica kwiaciarni Kwiaty Upominki w Rybniku. – Kładzie się je przy trumnie w kościele lub domu pogrzebowym, albo na grobie tuż po pogrzebie – tłumaczy.

Kolory i gatunki

Szczególny charakter tej uroczystości wymaga powstrzymania się od wyboru radosnych,  jaskrawych odcieni kwiatów. Pewnym wyjątkiem może być tu ewentualnie klasyczna czerwień róż bądź płomienne barwy chryzantem, które w naszej kulturze przyjęło się łączyć z okolicznościami żałobnymi. Inne gatunki doskonale odnajdujące się na pogrzebach to m.in. szlachetne lilie i kalie, odznaczające się wyjątkową trwałością goździki czy hortensje, jak również symbolicznie wyrażające uznanie dla przymiotów zmarłego mieczyki.

Wstęgi, wstążki i sztuczne kwiaty

Biel i odcienie kremowe to „bezpieczny” wybór nie tylko w przypadku kwiatów, ale też wstęg zdobiących wieńce pogrzebowe oraz wstążek dołączanych do mniejszych kompozycji. Tego typu dodatki występują ponadto w żałobnych kolorach takich jak czerń lub fiolet. Na wstędze można – choć nie trzeba – umieścić okolicznościowy napis, uniwersalny (np. „Ostatnie pożegnanie”) bądź spersonalizowany („Żegnaj, Tato”).

Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia, czyli wariant pt. sztuczne kwiaty. Wiele osób wychodzi z praktycznego założenia, że wytrzymają one o wiele dłużej niż żywe kwiaty cięte. Znacznie lepiej widziane jest jednak przyniesienie na pogrzeb tych ostatnich. Sztuczny wieniec lub wiązanka lepiej sprawdzą się położone dopiero na grobie, który będą zdobić w późniejszym czasie.

Podziel się