Materiał Partnera Korzyści i obszary stosowania porad prawnych, kiedy po poradę?

Korzyści i obszary stosowania porad prawnych, kiedy po poradę?

Porady prawne są dziś coraz popularniejsze i w zasadzie w wielu przypadkach stają się koniecznością. Trudno, aby większość społeczeństwa znała się oprócz swojego zawodu i specjalizacji, na prawie. Tym bardziej że zagadnienia te są bardzo szeroki i nawet specjaliści w tej dziedzinie ograniczają się do kilku wybranych ustaw swojej działalności. To nie tylko obszerna wiedza litery prawa, ale też praktyki sądowe i formalności papierowe.

Zaniedbanie specjalistycznej wiedzy prawnej w wielu działaniach człowieka może przynieść mu straty, których łatwo uniknąć, decydując się, jak nie na stałą współpracę z biurem radcy prawnego, to przynajmniej na konsultację prawną w konkretnej sprawie. Często podejmując działania bądź ich nieświadomie zaniechując, jesteśmy narażeni na straty finansowe, kary pieniężne, a nawet więzienie. Trudniej również samemu rozstrzygnąć spory, czy ściągnąć należne nam pieniądze.

Jak wybrać radcę prawnego? Czym się kierować przy przeglądzie ofert?

Na rynku radców prawnych dominują dwa zjawiska:

 • Z jednej strony potrzeby społeczeństwa, coraz większej ochrony prawnej w różnych aspektach życia prywatnego i firmy

 • Z drugiej strony liczba prawników i radców prawnych, która zwiększa się, dzięki czemu konkurencyjność biur radców prawnych wzrasta, a wybór właściwego jest sporym problemem.

Podstawowym kryterium wyboru radcy prawnego jest jego rzetelność, uczciwość i kompetencje zawodowe. Aby zbadać te czynniki, powinniśmy baczyć na:

 • oficjalne uprawnienia radcy wydane przez Radę Okręgowej Izbę Radców Prawnych

 • długi staż pracy radcy, potwierdzający doświadczenie, poparty referencjami,

 • pozytywne opinie w społeczeństwie wokół.

Wszystkie powyższe czynniki determinujące wybór dobrego radcy prawnego spełnia Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Chojnowski.

Działalność gospodarcza a potrzeby porad prawnych

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza w zakresie prawa pełną odpowiedzialność prawną, skarbową i karną za wszelkie decyzje dotyczące życia firmy, ponoszone przez właściciela firmy. Nie ma tutaj ochrony i limitów odpowiedzialności, jaka występuje na pracowniku w przypadku pracy na etat.

Decydując się na taką formę aktywności zawodowej, zakładając firmę, zobligowani jesteśmy do działań zgodnych z prawem w pełnym zakresie i odpowiedzialności już od samego początku. Począwszy od poprawnego założenia działalności, wybór odpowiedniej formy organizacyjnej firmy, poprzez rozliczenia skarbowe, zawieranie umów, aż do rozwiązywania spraw spornych lub egzekwowania należności. Aby mieć pewność i spokój działania w tym zakresie, powinniśmy korzystać z porad biura radcy prawnego, który pomoże i doradzi nam w różnych sytuacjach. To dla przedsiębiorcy, mimo pewnych kosztów stałych, jest bardzo opłacalną sprawą. Poza oczywistym poprawnym przeprowadzaniem transakcji handlowych z naszymi klientami zyskujemy opiekę w zakresie:

 • porad i opinii prawnych

 • sporządzania projektów umów

 • uczestnictwa w negocjacjach handlowych, finansowych

 • pomoc w dochodzeniu należności

 • zastępstwo procesowe przed sądami

 • pomocy w postępowaniach administracyjnych.

Opracowanie:

Podziel się