Artykuł sponsorowany Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie – licytacje i egzekucje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie – licytacje i egzekucje komornicze

Jeśli potrzebujesz pomocy w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika, osobą, do której powinieneś zwrócić się o pomoc jest komornik sadowy. To właśnie ten funkcjonariusz publiczny zajmuje się egzekucją zadłużenia oraz prowadzeniem licytacji komorniczych. Na terenie Mazowsza jest to Artur Królasik – komornik Sadowy przy Sadzie Rejonowym w Wołominie. Sprawdź, czym zajmuje się ten specjalista.

Egzekucje komornicze

Egzekucja komornicza to ostatni krok w postępowaniu o odzyskanie zaległych wierzytelności. Dochodzi do niej np. w sytuacjach, gdy mimo wydanego przez sąd orzeczenia dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że choć to komornik prowadzi egzekucję, której celem jest ściągnięcie z majątku dłużnika zaległych należności dla wierzyciela, to nie do niego należy decyzja, co podlega zajęciu.

Komornik prowadzi bowiem egzekucje na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz tytułu wykonawczego, wydanego przez zajmujący się tą sprawą sąd. Sam funkcjonariusz nie może podjąć decyzji o zajęciu dodatkowych środków.

Co więcej, każdy Komornik Sądowy działa na wyznaczonym dla niego terytorium, określanym przez zasięg działania Sądu Rejonowego, któremu podlega. Przykładowo przy Sądzie Rejonowym w Wołominie czynności komornicze wykonuje Komornik Sadowy Artur Królasik i to do tego funkcjonariusza należy składać wniosek dotyczący egzekucji komorniczych na terenie Mazowsza.

Co może zająć komornik?

Zazwyczaj pierwszym działaniem, które podejmuje komornik, mającym na celu odzyskanie przez wierzyciela pieniędzy jest zajęcie wypłaty dłużnika. Zgodnie z przepisami kwota, jaką zająć może kancelaria komornicza na rzecz zaległości jest uzależniona od rodzaju długu. W przypadku, gdy ma ona pokryć świadczenia alimentacyjne, komornik może zająć 3/5 wysokości wynagrodzenia dłużnika, natomiast w pozostałych przypadkach jest to  maksymalnie 1/2.  Co więcej, jeśli wynagrodzenie dłużnika przekracza najniższej ustawowej wysokości, nie może ono podlegać egzekucji.

W takich przypadkach komornik najczęściej zajmuje należące do dłużnika ruchomości:

  • sprzęt AGD i RTV,
  • pojazdy mechaniczne,
  • komputery,
  • wyposażenie mieszkania.

Egzekucji komorniczej podlegają również nieruchomości należące do dłużnika - oszacowania ich wartości dokonuje komornik, po zajęciu danego budynku czy terenu, natomiast dokładna wycena należy do obowiązków biegłego sądowego rzeczoznawcy.

Zajęte nieruchomości oraz ruchomości przekazywane są na licytację komorniczą, a uzyskany z ich sprzedaży przychód trafia do wierzyciela, w ramach spłaty części lub całego zadłużenia.

Licytacje komornicze

Jedną z czynności komorniczych, które wchodzą w zakres obowiązków komornika, jest przygotowywanie, obwieszczanie oraz prowadzenie licytacji komorniczych. Licytacji podlegają nieruchomości oraz ruchomości zajęte na drodze egzekucji komorniczej.

Licytacje komornicze prowadzi przypisany do danego terytorium Komornik Sądowy. Jeśli poszukujesz licytacji komorniczych na terenie Wołomina oraz w jego okolicach, funkcjonariuszem publicznym odpowiedzialnym za ich prowadzenie jest Komornik Sądowy Artur Królasik.

Licytować wystawione na sprzedaż nieruchomości lub ruchomości może każdy, a obwieszczenia zawierająca wszystkie istotne informacje dotyczące zbliżających się licytacji znajdziesz na stronie internetowej odpowiedzialnego za nie komornika.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter