Materiał Partnera Kilka zasad ułatwiających utrzymanie porządku w domu

Kilka zasad ułatwiających utrzymanie porządku w domu

Każdy niezależnie od tego, czy jest zwolennikiem idealnego układania rzeczy w ich stałym miejscu, czy też zostawia wszystko, gdzie popadnie, powinien stosować się do kilku podstawowych zasad, by utrzymać wokół siebie porządek. Bałagan bowiem źle wpływa nie tylko na ogólny wizerunek i odbiór pomieszczenia, ale także na samopoczucie osób w nim przebywających. O czym zatem należy pamiętać, by sprzątanie zajmowało mniej czasu?

Każda rzecz ma swoje miejsce

Łatwo zauważyć, że nieporządek tworzy się głównie poprzez nieumieszczanie przedmiotów w ich stałym miejscu. Żyjąc w ciągłym biegu liczy się każda minuta, jednak warto wyrobić sobie nawyk odkładania rzeczy tam, skąd je wzięliśmy. To znacznie poprawia komfort przebywania w mieszkaniu, a także zwiększa oszczędność czasu, gdyż zapobiega powstawaniu bałaganu. Łatwiej też odnaleźć się we własnym domu postępując zgodnie z tą zasadą. Możemy w ten sposób pozbyć się również odwiecznego problemu związanego z gubieniem przedmiotów, takich jak pilot, klucze, czy telefon, co często wprowadza w frustrację i jest powodem utraty cierpliwości. Niby prosta rada, a trudna do wprowadzenia w życie i konsekwentnego jej stosowania.

Pozbywanie się nieużywanych przedmiotów

Bardzo pomocna w utrzymaniu porządku w mieszkaniu jest zasada minimalizmu. Warto zatem przeznaczyć jeden dzień w miesiącu lub kwartale na przejrzenie własnych rzeczy, by móc wyrzucić lub oddać te przez nas już nieużywane. Zbyt duża ich ilość skutkuje tym, że szukając tej nas interesującej nigdy nie możemy jej znaleźć, dlatego wywracamy wszystko do góry nogami, tworząc wielki bałagan. Jeśli przedmiotów ciągle przybywa, robi się na półkach i w szafie zbyt ciasno. Warto więc umieć zachować wstrzemięźliwość w nabywaniu nowych ubrań lub bibelotów, a przed ich zakupem koniecznie zrobić im miejsca pozbywając się tych już niepotrzebnych.

Nie odkładać niczego na potem

Wiadomo, że w natłoku codziennych obowiązków często po prostu ze zmęczenia i z chęci zapewnienia sobie chwili odpoczynku, przesuwamy wykonanie niektórych obowiązków w czasie. Są jednak takie czynności, które powinniśmy podejmować od razu. Należy do nich przede wszystkim zaścielanie łóżka i zmywanie naczyń. Nie można odkładać tego na potem, bo z upływem czasu albo zapominamy o ich realizacji pochłonięci innymi obowiązkami albo zwyczajnie poddajemy się twierdząc, że zrobimy to w późniejszym terminie. Dobrym rozwiązaniem jest też podział zadań między domowników, by nadmiernie nie obciążać tylko jednej osoby.

Sprzątanie bywa czasem dla gospodarzy nie lada wyzwaniem. Warto stosować się do zasad, dzięki którym będzie ono pochłaniało mniej energii. Zawsze z pomocą może przyjść firma sprzątająca. Karwowska Jadwiga Usługi sprzątające to przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, któremu bez wahania można powierzyć wykonanie różnego rodzaju usług sprzątających.

Opracowanie:

Karwowska Jadwiga. Usługi sprzątania

Pościsze 97

  • tel. 501 589 488

Podziel się