Artykuł sponsorowany Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Codziennie na polskich drogach mają miejsce setki stłuczek czy nieprzyjemnych zdarzeń. Zazwyczaj wtedy chcemy uzyskać odszkodowanie, ale nie możemy zapominać o rzeczoznawcy samochodowym, który pełni bardzo istotną funkcję w całym postępowaniu odszkodowawczym. W jaki sposób pracuje rzeczoznawca i kiedy powinniśmy skorzystać z jego usług? O tym w dzisiejszym artykule.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Zawód rzeczoznawcy samochodowego często wzbudza negatywne skojarzenia, a w praktyce - to bardzo przydatny zawód i dodatkowo dobrze płatny! Zazwyczaj rzeczoznawca samochodowy reprezentuje jedną z firm ubezpieczeniowych, a ta firma wysyła swojego rzeczoznawcę na badanie samochodu.

Jak mówi prawo, rzeczoznawcą samochodowym może zostać osoba:

  • posiada wyższe wykształcenie,
  • posiada 5-letnią wymaganą praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją,
  • posiada prawo jazdy (kategoria A, B oraz C1 lub C)
  • nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne,
  • posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji,
  • została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

W jaki sposób pracuje rzeczoznawca?

Zaczyna od dokonania szczegółowych oględzin pojazdu i przygotowuje dokumentację (zdjęcia, dane na temat pojazdu, listę uszkodzeń). Kolejnym krokiem jest przygotowanie  wyceny wartości pojazdu i kosztów naprawy. Ostatni etap polega na sporządzeniu kosztorysu. Często się zdarza, że kosztorys wykonany przez ubezpieczyciela jest zaniżony, przez co osoba ubiegająca się o odszkodowanie otrzymuje kwotę niższą niż oczekiwana.  W związku z tym należałoby skontaktować się z rzeczoznawcą celem wykonania prawidłowej wyceny wartości szkody.

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego - to bardzo dobra informacja. Istotne jest, żeby wybrać dobrego i doświadczonego rzeczoznawcę. Dobrze byłoby, gdyby dany rzeczoznawca cieszy się nienaganną opinią i uznaniem wśród byłych klientów. Takim specjalistą niezaprzeczalnie jest Piotr Kubatek, który jest fachowcem w swojej dziedzinie. W jakich przypadkach powinniśmy się zgłosić do specjalisty? Oto kilka z nich:

  • kiedy wycena przygotowana przez rzeczoznawcę samochodowego z firmy ubezpieczeniowej wydaje się zbyt niska,
  • przy zakupie lub sprzedaży samochodu – rzeczoznawca może pomóc w określeniu rzeczywistej wartości pojazdu, może ocenić, czy auto jest bezwypadkowe oraz, czy nie zostało skradzione,
  • kiedy potrzebujemy  opinię dla sądu – rzeczoznawca samochodowy może przygotować ekspertyzę,
  • w sytuacji, kiedy chcemy poznać historię pojazdu.

Korzystanie z usług rzeczoznawcy jest coraz bardziej popularne. Dokonują oni oceny wartości pojazdów, jako osoby niezależne. Nieistotne jest czy planujesz zakup nowego samochodu, czy kwota, którą masz otrzymać po kolizji, jest za niska - warto skorzystać z usług niezależnego i profesjonalnego eksperta w tej dziedzinie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas