Artykuł sponsorowany Kiedy w sprawach z zakresu prawa cywilnego należy sporządzić akt notarialny?

Kiedy w sprawach z zakresu prawa cywilnego należy sporządzić akt notarialny?

Sporządzenie danej czynności w formie aktu notarialnego stosowane jest w rozmaitych sprawach dotyczących prawa cywilnego. Jak się okazuje, w wielu przypadkach jest to wręcz konieczne. Forma aktu notarialnego jest zastrzeżona dla poszczególnych czynności, dlatego niezbędne jest w takiej sytuacji odwiedzenie notariusza. Kiedy zatem dokładnie należy sporządzić akt notarialny?

Ważna umowa

Zawarcie konkretnej umowy powinno być przemyślane, a sam dokument warto skonstruować czytelnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Warto w tym celu skorzystać z usług kancelarii notarialnej, która poszczególne umowy z zakresu prawa cywilnego jest w stanie sporządzić w formie aktu notarialnego. Jest to konieczne m.in. przy umowie zobowiązującej do zbycia spadku. Przede wszystkim jednak taką postać powinna przybrać umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, a także umowa, która tę własność przenosi.

Specyficzna sytuacja zachodzi również w przypadku, gdy do spadku należy nieruchomości rolna. Niezbędne okazuje się sporządzenie umowy działu spadku w formie aktu notarialnego. Zajmie się tym kancelaria Łukasza Chwiałkowskiego, która świadczy kompleksowe usługi notarialne. Zalicza się do nich również przygotowanie umowy zrzeczenia się dziedziczenia spadkobiercy ustawowego z przyszłym spadkodawcą. Do spraw z zakresu prawa cywilnego, które wymagają sporządzenia aktu notarialnego, zaliczają się też rozmaite oświadczenia i nie tylko.

Wymagany akt notarialny

W formie aktu notarialnego musi być przede wszystkim przygotowane oświadczenie woli osoby, która z określonych przyczyn nie jest w stanie czytać. W prawie cywilnym nierzadko sporządzane jest oświadczenie w związku z ustanowieniem ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Musi być ono nie tylko podpisane przez jej właściciela, ale też wykonane w postaci aktu notarialnego w profesjonalnej kancelarii. Wsparcie notariusza jest również niezbędne wtedy, gdy spadkobierca wykazuje brak chęci dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy. W takim wypadku konstruowana jest umowa zrzeczenia się takiego dziedziczenia.

Zrzec można się również własności nieruchomości, a działanie takie także wymaga konsultacji z notariuszem oraz powierzenia mu realizacji dokumentu w formie aktu notarialnego. Jest to też obowiązkowe przy przeniesieniu użytkowania wieczystego. Jak się zatem okazuje, w postaci aktu notarialnego konieczne jest sporządzenie wielu istotnych czynności z zakresu prawa cywilnego. Należy o tym pamiętać – niedochowanie obowiązku to bowiem podstawa do przyjęcia bezskuteczności dokumentu i tym samym orzeczenia braku jego ważności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas