Artykuł sponsorowany Kiedy konieczny rozwód, a kiedy wystarczy separacja?

Kiedy konieczny rozwód, a kiedy wystarczy separacja?

Rozwód i separacja to dwa dość radykalne kroki, które zwykle podejmuje się w przypadku poważnych problemów małżeńskich. Obie czynności wiążą się z założeniem sprawy i zaangażowaniem prawników, dlatego należy się do nich odpowiednio przygotować. Bez względu na to, czy w małżeństwie są dzieci, czy nie – decyzja jest trudna dla obojgu małżonków. Czy się od siebie różnią i które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w twoim przypadku?

Czym jest separacja?

Uzyskanie separacji jest przede wszystkim o wiele łatwiejsze niż rozwodu, gdyż nadal pozostawia otwartą furtkę do poprawienia relacji i naprawienia związku małżeńskiego. Zazwyczaj decydują się na nią osoby, które mimo problemów nadal widzą szansę na przetrwanie małżeństwa. Separacja jest polecana w przypadku, kiedy członkowie rodziny nie krzywdzą się wzajemnie (psychicznie i fizycznie), lub też są gotowi problem wyeliminować, na przykład udając się na terapię i korzystając z pomocy profesjonalnych doradców oraz specjalistów. Rozłąka na zasadzie separacji może przynieść pozytywne skutki i pozwoli rzucić chłodne, bardziej  obiektywne spojrzenie na całą sytuację.

Separacja w niektórych przypadkach jest narzędziem naprawczym, a w innych wstępem do rozwodu. Wszystko zależy od uczuć  relacji, jakie występują między małżonkami. Chcąc założyć pozew o separację, warto skorzystać z pomocy doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego w tym kierunku adwokata, na przykład z kancelarii adwokackiej Weroniki Wróbel, której siedziba znajduje się w miejscowości Reda.

Kiedy rozwód?

Decyzję o rozwodzie podejmuje się w dwóch ważnych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której nie widzi się szansy na poprawienie relacji w małżeństwie i odbudowanie związku. Przyczyn tego typu rozpadu może być wiele – od różnicy charakterów i złego dopasowania się partnerów aż po poważne konflikty. Drugim przypadkiem jest oczywiście chęć zawarcia nowego związku małżeńskiego, co również ma często miejsce. I choć w świetle prawa po rozwodzie małżonkowie stają się obcymi dla siebie osobami, nadal mogą występować pewne łączące ich więzi. Między innymi są to dzieci oraz wspólny majątek. Opiekę nad nieletnimi należy również ustalić na drodze sądowej, podobnie jak sprawiedliwy podział majątku. To właśnie te dwie sytuacje sprawiają najwięcej problemów. Szczególnie wtedy, kiedy rodzice w takim samym stopniu walczą o prawa do opieki nad dziećmi.

Separacje i rozwody to rozprawy, które budzą wiele emocji. Są nie tylko trudne i skomplikowane pod kątem prawnym, ale także osobistych uczuć, jakie występują między partnerami. Wiele małżeństw rozpada się z powodu zdrady lub przemocy, co budzi negatywne emocje i odczucia u wszystkich członków rodziny – małżonków, dzieci oraz osób powołanych na świadków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas