Artykuł sponsorowany Kancelaria Adwokacka – proces karny

Kancelaria Adwokacka – proces karny

Proces karny to skomplikowany zespół procedur, których poznanie leży w interesie osoby zamieszanej w sprawę karną. Oskarżony jest najważniejszą osobą w postępowaniu karnym i powinien być poinformowany o swoich prawach i obowiązkach. Jeśli nie stać go na adwokata, zostaje mu przyznany obrońca z urzędu.

Przesłuchanie w postępowaniu przygotowawczym

Umożliwia zebranie dowodów z zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanego lub opinii biegłego. Osoba przesłuchiwana powinna mieć możliwość swobodnej budowy swojej wypowiedzi w czasie przesłuchania. Jakiekolwiek uchybienia proceduralne wobec podejrzanego może skutkować odstąpieniem od aktu oskarżenia.

Prokurator i policja

W postępowaniu przygotowawczym nadzór sprawuje prokurator, podczas gdy policja zbiera dowody. Jeśli uzna dowody za wystarczająco obciążające oskarżonego, wystosowuje akt oskarżenia, zabezpiecza dowody i przedstawia zarzuty.

Po zakończeniu postępowania przygotowawczego sprawa trafia do sądu. Sąd przejmuje postępowanie a stronami jest oskarżyciel i oskarżony, który ma do pomocy obrońcę, czyli adwokata.

Rozprawa sądowa

Sąd po zapoznaniem się z aktem oskarżenia wyznacza termin rozprawy. Rozprawa jest jawna i odbywa się ustnie.

Na początku odczytywany jest akt oskarżenia. Następnie przedstawiane są dowody na poparcie aktu oskarżenia, przesłuchiwani są świadkowie, wypowiadają się biegli. Ostatni wypowiada się oskarżony i jego obrońca.

Po zapoznaniu się z dowodami, opiniami i zeznaniami, sędzia, kierując się procedurami, swoją wiedzą i doświadczeniem oraz niezbędną na tym stanowisku mądrością, wydaje wyrok.

Apelacja

Jeśli wyrok był niekorzystny, należy złożyć apelację do sądu wyższej instancji w ciągu 14 dni. Apelację od wyroku sądu sporządza obrońca oskarżonego. W sądzie pierwszej instancji wyrok nie jest prawomocny.

Możliwe jest też złożenie zażalenia, które zaskarża niektóre z  postanowień i zarządzeń sądu.

Ponadto istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu wobec postanowienia lub zarządzenia oraz sprzeciwu wobec wyroku nakazowego.

Kasacja i wznowienie postępowania

Kasacja może nastąpić po ogłoszeniu wyroku prawomocnego.

Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Obywatelskich mogą wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie.

Wznowienie postępowania to środek umożliwiający wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania sądowego, jeżeli w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa lub w sprawie ujawniły się nowe fakty lub dowody poddające w wątpliwość winę oskarżonego.

Ostatnim etapem jest postępowanie wykonawcze, czyli wykonanie prawomocnych wyroków skazujących.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas