Materiał Partnera Jakie zalety posiada ogrzewanie domu olejem opałowym?

Jakie zalety posiada ogrzewanie domu olejem opałowym?

Mimo, że większość polskich gospodarstw domowych ogrzewana jest za pomocą węgla kamiennego, ogrzewanie domu olejem opałowym także ma wielu zwolenników. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale idealne dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie wygodę i komfort termiczny. Jakie jeszcze są jego zalety? Jak wybrać wysokiej jakości paliwo?

Olej opałowy

Olej opałowy otrzymuje się w procesie rafinacji ropy naftowej. Aby odróżnić go od oleju napędowego, producenci barwią go na czerwono. Olej opałowy ze względu na jego gęstość i zawartość siarki można podzielić na dwa rodzaje:

  • lekki olej opałowy- wykorzystuje się go do ogrzewania domów jednorodzinnych i mniejszych obiektów. Jest też powszechnie wykorzystywany w przemyśle . Przechowywanie i transport paliwa tego rodzaju nie stanowi większego problemu
  • ciężki olej opałowy- wykorzystuje się go w przemyśle ciężkim oraz do celów technologicznych. Otrzymuje się go poprzez wtórną rafinację ropy naftowej. Można wytwarzać z niego smary ciekłe i stałe. Charakteryzuje się ciemnobrunatną lub niemalże czarną barwą

Z powyższego opisu łatwo można wywnioskować, że odpowiednim paliwem do stosowania w domowej kotłowni jest lekki olej opałowy. Dzięki swoim właściwościom nie powoduje on uszkodzenia instalacji grzewczej. Decydując się na zakup tego surowca, korzystajmy z oferty sprawdzonych dystrybutorów paliw takich jak np. Niwa. Mamy wówczas gwarancję, że nabywamy lekki olej opałowy wysokiej jakości. Nieuczciwi sprzedawcy bardzo często mieszają go z innymi olejami, co obniża jego walory.

Odpowiednie warunki przechowywania

Do przechowywania oleju opałowego potrzebny będzie specjalny zbiornik. Dobrze, by był on wykonany ze stali bądź polietylenu. Można umieścić go w domu lub zorganizować dla niego miejsce w jego obejściu. Zbiornik o pojemności ok 5 metrów sześciennych powinien być wystarczający dla domu jednorodzinnego. Większa pojemność wymusza na domownikach zorganizowanie osobnego pomieszczenia o dobrej wentylacji i słabym oświetleniu. Zbiornik nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Zalety ogrzewania domu olejem opałowym

Niezaprzeczalna zaletą ogrzewania domu za pomocą lekkiego oleju opałowego jest wygoda. Temperatura w domu utrzymuje się na ustalonym poziomie bez konieczności zaglądania do pieca. Domownicy nie muszą się przejmować czyszczeniem kotła, a paliwo tego typu jest łatwo dostępne. Zamówienia na surowiec tego rodzaju przyjmuje rozbudowana sieć dystrybutorów. Olej opałowy charakteryzuje się także niską emisją szkodliwych spalin, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas