Artykuł sponsorowany Jakie wydruki cyfrowe najlepiej prezentują się na drewnianych ramach?

Jakie wydruki cyfrowe najlepiej prezentują się na drewnianych ramach?

Wydruk rozpięty na drewnianej ramie w sposób oczywisty nawiązuje do malarstwa. Podkreśleniem tego faktu jest materiał: bardzo często stosowane są różne imitacje naturalnego płótna. Zawinięty na ramie i przytwierdzony zszywkami wydruk na pierwszy rzut oka jest trudny do odróżnienia od prawdziwego obrazu olejnego na płótnie. W takiej formie nawet banalna fotografia może zyskać zupełnie nowy charakter. 

Wydruki na syntetycznej kanwie mocowane na drewnianych ramach są bardzo popularne zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i biznesowych. Mogą służyć do dekoracji naszych mieszkań, ale z równie dobrym efektem można zbogacić nimi wystrój obiektów użyteczności publicznej.

Płótno Leonarda da Vinci na każdą kieszeń

W 2017 r. padł rekord kwoty zapłaconej za jeden obraz: Chrystus trzymający w dłoni kryształową kulę, czyli „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci został sprzedany za 450 mln dolarów. To jeden z zaledwie 15 zachowanych do naszych czasów dzieł malarskich genialnego artysty i wynalazcy. Dla większości ludzi nie tylko zakup, lecz nawet oglądanie dzieł da Vinci i innych wielkich mistrzów jest nieosiągalne: wystawiane są rzadko, a kupione do prywatnych kolekcji na długo znikają z publicznego obiegu. Nie oznacza to jednak, że znikają bez śladu. 

Dobrym sposobem na bliski kontakt z dziełami malarstwa światowego jest wykonanie kopii w postaci wydruku na kanwie, którą rozpinamy na drewnianej ramie. W Internecie bez trudu znajdziemy profesjonalnie wykonane zdjęcia „Mony Lisy” czy „Damy z gronostajem”. Cena kopii i wydruku jest przystępna dla każdego pasjonata malarstwa. Wysokiej jakości wydruk naciągnięty na drewnianym blejtramie może być gustownym elementem wystroju wnętrz – mieszkań, biur, pokojów hotelowych czy poczekalni lokali usługowych.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu możliwie najpełniejszej iluzji, to powinniśmy zachować oryginalne rozmiary kopiowanego dzieła. Warto też zainteresować się sposobem oprawy: można postarać się użyć ramy, która będzie najbardziej zbliżona wyglądem do oryginalnej.

Reprodukcja cyfrowa nie ogranicza się do malarstwa figuratywnego. Wydruki doskonale sprawdzają się też przy tworzeniu kopii malarstwa abstrakcyjnego: przy układach geometrycznych lub kompozycjach złożonych z barwnych plam łatwiej zatrzeć granice pomiędzy oryginałem a kopią. Dzieła abstrakcjonistów dają też większe możliwości dopasowania do tonacji barwnej i stylu dekorowanych wnętrz.

Rodzinny portret cyfrowy na płótnie

Kopiowanie dzieł mistrzów ma bardzo długą tradycję. Dzięki reprodukcji cyfrowej koszty wykonania kopii stały relatywnie niskie, akceptowalne praktycznie dla każdego. Podobna ewolucja dokonała się w dziedzinie portretu rodzinnego – niezwykle popularnej gałęzi malarstwa.

W przeszłości portrety rodzinne były zarezerwowane dla możnych tego świata: królów, książąt, wysokich dostojników kościelnych. Bohaterami obrazów były pojedyncze osoby, ale też pary możnowładców, ich metresy, dzieci i całe rodziny. Gwałtowne upowszechnienie i rozkwit tej formy malarskiej miał miejsce w I poł. XIX w., w epoce biedermeieru. Zamożni mieszczanie stworzyli kult życia rodzinnego i towarzyskiego, który przejawiał się m.in. w bardzo dużej popularności portretów dzieci, wielopokoleniowych rodzin, a nawet grupowych portretów z przyjaciółmi czy partnerami biznesowymi. 

Dzisiaj, dzięki drukowi cyfrowemu, każdego stać na stworzenie galerii przodków. Wystarczą do tego celu zdjęcia z rodzinnego albumu, które wydrukujemy na imitacji płótna. Koszt, w porównaniu z zamówieniem portretu u malarza artysty, jest minimalny. A efekt? Jeżeli dysponujemy dobrej jakości materiałem wyjściowym, to po odpowiedniej obróbce graficznej wygląd drukowanych cyfrowo fotografii może być naprawdę znakomity.

Zalety sztucznego płótna

Fotoobrazy są tanią i bardzo estetyczną alternatywą dla malarstwa na płótnie. Atrakcyjna cena nie wyklucza wysokich walorów technicznych i trwałości – wręcz przeciwnie. Wynika to z jakości użytych materiałów, o czym przypomina przedstawiciel firmy DisplayPlanet, producenta cyfrowych wydruków na tekstyliach i systemów reklamowych: – Oferujemy wydruki na imitacji płótna z PVC. To bardzo trwały materiał, który gwarantuje nie tylko stabilność wymiarową, ale także odporność na wilgoć i wodę oraz na wysokie i niskie temperatury. Materiał nie butwieje i jest całkowicie niepodatny na działanie pleśni. Zachowuje przez wiele lat żywe kolory. Z kolei rama jest wykonana dokładnie tak, jak blejtram malarski. Materiałem jest wysokogatunkowe drewno sosnowe, impregnowane olejem i woskiem. Płótno, po przymocowaniu zszywkami na odwrotnej stronie listew, napinamy przy użyciu drewnianych klinów, które należy umieścić we frezowanych listwach, w wewnętrznych rogach ramy. Wszystko odbywa się i wygląda dokładnie tak, jak przy klasycznym malarstwie.

Podsumowując: wydruki cyfrowe na imitacji płótna są szansą na bezpośrednie obcowanie z dziełami malarstwa światowego. Doskonałej jakości kopie na drewnianych krosnach bardzo udanie naśladują klasyczne malarstwo olejne. Z drugiej strony cyfrowy druk na płótnie pozwala podnieść do rangi malarstwa fotografie z rodzinnego albumu. Wydruki odznaczają się trwałością i atrakcyjną ceną, dzięki czemu są dostępne dla każdej osoby zainteresowanej sztuką, kultywowaniem pamięci o swoich przodkach czy portretowaniem bliskich osób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas