Materiał Partnera Jakie są zalety stosowania promienników podczerwieni w procesach poligraficznych?

Jakie są zalety stosowania promienników podczerwieni w procesach poligraficznych?

Suszenie oraz utwardzanie zadrukowanych powierzchni to integralne elementy głównych procesów, zachodzących w zakładach poligraficznych. Po przygotowaniu nadruków lub wydruków materiały te szybko schną, między innymi dzięki zastosowaniu technologii IR, czyli promieniowania podczerwonego. Jakie są najważniejsze zalety promienników IR, wykorzystywanych w poligrafii? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Aby móc przeanalizować zalety zastosowania lamp typu IR, warto wiedzieć, jakie właściwości ma promieniowanie podczerwone. IR to rodzaj niewidocznego dla ludzkiego oka promieniowania elektromagnetycznego, wytwarzanego przez każde ciało bądź przedmiot, którego temperatura jest wyższa niż zero stopni Celsjusza. Urządzenia w postaci promienników podczerwieni emitują ciepło, które wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania budynków, jak i obróbki termicznej materiałów poligraficznych.

Precyzja i dynamizm procesów poligraficznych

Dzięki innowacyjnej technologii promienników IR procesy suszenia oraz utwardzania różnych powierzchni w zakładach poligraficznych przebiegają bardzo szybko i precyzyjnie, ponieważ promienie zaczynają od razu przenikać materiał, bez konieczności oczekiwania na rozruch czy rozgrzanie urządzeń. Ciepło, o odpowiednio dobranej długości fal, wnika głęboko w strukturę tworzyw, powodując ekspresowe utrwalenie cząsteczek farb, lakierów lub kleju, co pozwala uzyskać operatorom maszyn wysoką jakość produktów.

Bezpieczna i ekologiczna technologia IR

Promienniki podczerwieni są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu, a podczas ich użytkowania nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska odpady bądź gazy, dlatego technologia IT znalazła wielu zwolenników w branży poligraficznej. Dodatkową ochronę pracownikom, znajdującym się w pobliżu urządzeń z lampami na podczerwień, zapewnia wysokiej jakości szkło kwarcowe (krzemionkowe), stosowane do wyrobu promienników – jest ono odporne na duże wahania temperatur, uniemożliwiając pękanie promiennika, zauważają specjaliści z firmy S Technika, zajmującej się projektowaniem, doradztwem i serwisem maszyn oraz linii technologicznych, opartych o technologię UV, z wykorzystaniem lamp UV, UV LED i IR.

Wydajność promienników IR

Różne modele promienników podczerwieni, instalowane w maszynach offsetowych, mogą pracować od 5 do nawet 20 tysięcy godzin, umożliwiając dobór mocy i temperatury do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki projektu. Promienniki, emitujące fale krótkie oraz średnie, są bardzo wydajne – powodują szybkie wysychanie farb, z zachowaniem najwyższej jakości wydruku.

Opracowanie:

S Technika Stamat Dolmov

Warszawa , Księcia Ziemowita 53 Budynek 1 lok. 7 BIURO

Podziel się