Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje wykonywanych cięć drzew? Ekosystem Ekspertyzy Dendrologiczne, Projekty Gospodarowania Zielenią

Jakie są rodzaje wykonywanych cięć drzew? Ekosystem Ekspertyzy Dendrologiczne, Projekty Gospodarowania Zielenią

Każda roślina potrzebuje odpowiedniej opieki i uwagi ze strony człowieka, aby jak najdłużej przyczyniała się nie tylko do ozdoby przestrzeni, ale także oczyszczania powietrza. W celu zachowania dobrej kondycji zdrowotnej drzew i krzewów stosuje się ich odpowiednie cięcia techniczne oraz pielęgnacyjne. Takie zabiegi wykonują osoby z odpowiednią wiedzą na temat oraz zapleczem technicznym. Jest to jedna z usług świadczonych przez firmę Ekosystem Ekspertyzy Dendrologiczne, Projekty Gospodarowania Zielenią z siedzibą w Otwocku.

Terminy przycinania drzew i krzewów

W większości przypadków drzew iglastych, jak i liściastych cięć można dokonywać przez cały rok. Niemniej jednak porę tego typu zabiegów wyznacza pełen rozwój liści na gałęziach. Istnieje jednak kilka wyjątków, dla których istnieją odrębne terminy. I tak:

  • brzoza, grab, klon – żywe części można przycinać jedynie od czerwca do września po pojawieniu się liści;

  • orzech, orzesznik, skrzydłorzech – wyłącznie w terminie 15 lipca – 15 sierpnia;

  • „gatunki płaczące” – termin jest ruchomy ze względu na panujące warunki klimatyczne.

Poza konkretnymi okresami trzeba także zwrócić uwagę na obecność ptasich gniazd, ponieważ ustawa o ochronie przyrody nakłada zakaz ich usuwania od 1 marca do 15 października, czyli w czasie lęgowym. Drzewa i krzewy można natomiast przycinać bez uzyskania zezwolenia, z wyłączeniem terenów, które są wpisane do rejestru zabytków.

Cięcia techniczne

Wykonuje się je przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Powinny być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę z zakresu cyklu życia drzew oraz ich właściwości, czyli arborystów. Nieprawidłowe przycięcie na terenach zielonych może skutkować bowiem nałożeniem kary pieniężnej. Profesjonalnym wykonywaniem cięć z wykorzystaniem odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz technicznego, zajmuje się tym między innymi firma Ekosystem w Otwocku. Cięcia techniczne dotyczą przede wszystkim starszych drzew oraz krzewów, które mają zdeformowane korony, co skutkuje zaburzoną statyką. Dotyczą również gałęzi, kolidujących z zabudową miejską. Są stosowane w celu uniknięcia złamań w koronie, mogących zagrażać obiektom budowlanym lub ludziom.

Cięcia pielęgnacyjne

Są one konieczne dla zachowania zdrowia drzewa, ale także jego prawidłowego, estetycznego wyglądu. Wykonuje się je zawsze zgodnie z pokrojem drzewa. Cięcia sanitarne obejmują usunięcie pędów uszkodzonych, martwych, a także chorych. Ważne jest także odciążenie korony poprzez wycięcie nie więcej niż 25% jej masy. Poprzez cięcia pielęgnacyjne rośliny można także odmładzać lub postarzać. Utrzymanie dobrej kondycji polega także na wyeliminowaniu efektu dwupniowości, czyli pozbywaniu się pędów mogących walczyć w późniejszym okresie rozwoju o dominację oraz deformować kształt drzewa. To równie ważne przy młodych gałęziach, które obcierając o siebie lub krzyżując się, są źródłem infekcji rośliny.

Przesadzanie i nasadzanie drzew w ofercie firmy Ekosystem

Firma Ekosystem specjalizuje się w przesadzaniu i nasadzaniu drzew. Oferuje szeroki wachlarz usług związanych z pielęgnacją drzew oraz projektowaniem terenów zielonych. Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych maszyn i narzędzi, firma może przesadzić nawet największe drzewa w bezpieczny sposób, zachowując ich pełną żywotność. Nasadzanie drzew to kolejna ważna usługa. Proces ten może mieć na celu odtworzenie zniszczonego lasu lub odnowienie obszarów zieleni miejskiej. W przypadku nasadzeń leśnych stosuje się różne techniki sadzenia, takie jak sadzenie w rzędach, grupach lub pojedynczo. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie gleby oraz zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji po posadzeniu drzew. Natomiast w przypadku zieleni miejskiej, istotnym czynnikiem jest dobór gatunków drzew odpornych na miejskie warunki oraz ich odpowiednie ustawienie w przestrzeni miejskiej.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas