Artykuł sponsorowany Jakie są podstawowe zasady sporządzania pism procesowych?

Jakie są podstawowe zasady sporządzania pism procesowych?

Zasady przygotowania pisma procesowego określone są w kodeksie cywilnym. W każdym postępowaniu najważniejsze są pierwsze pisma procesowe. W przypadku osoby, która wszczyna postępowanie, jest to pozew bądź wniosek nieprocesowy. Dla innych uczestników może to być odpowiedź na wniosek. Samodzielne przygotowanie takiego dokumentu może przynieść pewne trudności. Jakie kwestie należy uwzględnić?

Jakie zasady są istotne przy sporządzaniu pism procesowych?

Wszystkie pisma procesowe sporządza się w języku polskim. W przypadku, gdy dokument jest kolejnym w określonej sprawie, trzeba zadbać o podanie sygnatury sprawy. Ważną zasadą jest jasne i rzetelne wyjaśnienie tego, czego wnioskodawca domaga się w określonej kwestii. Trzeba także podać dobre uzasadnienie żądania – podkreśla specjalista reprezentujący Kancelarię Adwokacką dr Leszek Małek. Niektóre pisma procesowe muszą być przygotowane przez prawnika. W dokumencie trzeba uwzględnić adres do korespondencji na terenie państwa polskiego. W przypadku, gdy dane adresowe ulegną zmianie w toku postępowania, należy powiadomić o tym Sąd. Czasami istnieje konieczność wniesienia pisma na formularzu. Druk należy wówczas pobrać w budynku Sądu lub ze strony internetowej. 

Wniesienie opłaty

Niejednokrotnie sporządzanie pism procesowych wymaga wniesienia opłaty sądowej. Wówczas odpowiednie wezwanie jest wysyłane na adres korespondencyjny wnioskodawcy. Zobowiązanie uiszcza się w kasie sądu lub przez dokonanie przelewu. Takie zobowiązanie nie należy mylić z opłatą skarbową. Bezwzględnie nie wolno przekraczać wymaganego terminu, który jest zachowany, gdy dokument zostanie złożony w biurze podawczym sądu najpóźniej w ostatnim dniu. Nadanie na poczcie może nastąpić najpóźniej ostatniego dnia terminu. Gdy zostanie on przekroczony, wniosek nie ma mocy prawnej. Potwierdzenie złożenia pisma można otrzymać w biurze podawczym sądu. Gdy pismo procesowe zostanie nadane drogą pocztową, potwierdzeniem nadania będzie list polecony.


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas