
Jakie rośliny sprawdzą się na południowym parapecie w domu?
Usługi specjalistyczneŚwiatło to niezbędny czynnik umożliwiający prawidłowy wzrost roślin. Należy jednak pamiętać, że nadmierne nasłonecznienie może poparzyć liście, zwłaszcza latem. Dlatego też na parapetach o wystawie południowe, gdzie w czasie wakacyjnych dni temperatura osiąga naprawdę wysokie wartości, warto zasadzić rośliny przystosowane do takich ekstremalnych warunków. Jakie kwiaty sprawdzą się na południowym parapecie?
Aloesy
Aloesy należą do grona roślin, które z powodzeniem można hodować na oknach o wystawie południowej. Dzięki rozetowej budowie i mięsistym liściom doskonale radzą sobie w wysokich temperaturach. W polskich warunkach są przystosowane do uprawy jedynie w domu lub w szklarni. Wynika to z faktu, że nie czują się najlepiej, gdy słupek rtęci spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Aloesy uprawia się w nasłonecznionym stanowisku, w żyznym i łatwo przepuszczalnym podłożu złożonym z ziemi kwiatowej i gruboziarnistego piasku. Wiosną i latem wystarcza im podlewanie umiarkowane, zimą zaś warto ograniczyć dostawy wody do minimum.
Aloesy przesadza się co roku na wiosnę. W czasie letnich miesięcy można zasilić je kilka razy wieloskładnikowym nawozem dla roślin doniczkowych. Gdy liście rośliny stają się czerwone jest to sygnał, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebują nieco więcej wody.
Wilczomlecze
Wilczomlecze to bardzo zróżnicowana roślina, która liczy około 2 tysiące gatunków. Wśród nich da się znaleźć malutkie, jednoroczne kwiaty, jak i wielkie, drzewiaste sukulenty. Są to niezwykłe kwiaty, które stanowią przepiękną ozdobę domu. Dosyć szybko rosną, są też bezproblemowe pod względem uprawy.
Należy pamiętać, że wilczomlecze zawierają sok mleczny, który określa się jako silnie trujący. Z tego względu nie jest to roślina dla każdego. Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych powinni poszukać nieco mniej szkodliwych roślin. Duży wybór znaleźć można np. w kwiaciarni Filarowe historie.
Grubosze
Grubosze to rośliny rodem z południowej Afryki, są więc przystosowane do ekstremalnych temperatur. W naturze występują obecnie również w południowej części Europy, co jest możliwe dzięki łatwej uprawie i rozmnażaniu z sadzonek. Aby cieszyć się obecnością jednego z gatunków gruboszy we własnym domu, wystarczy przywieźć z wakacji jeden listek, a następnie go ukorzenić.
Grubosze kwitną po spoczynku w okresie zimowym, a podlewa się je po dłuższych przerwach. Jest to roślina idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z kwiatami doniczkowymi lub po prostu nie lubią poświęcać im zbyt wiele uwagi.