Materiał Partnera Jak zająć się mieszkaniem bliskiej osoby po jej śmierci?

Jak zająć się mieszkaniem bliskiej osoby po jej śmierci?

Śmierć bliskiej osoby, niezależnie od okoliczności, w których do niej doszło, zawsze wywoływać będzie wielki smutek. Żałoba, jaka wtedy nam towarzyszy nie zwolni nas jednak od przypilnowania kilku ważnych spraw. Oprócz zapewnienia zmarłemu godnego pochówku powinniśmy w należyty sposób zająć się także jego mieszkaniem oraz pozostałym dobytkiem.

W niektórych sytuacjach próby samodzielnego sprzątania mogą okazać się niebezpieczne. Mowa tu o przypadkach, w których ciało pozostawało w stanie rozkładu przez dłuższy czas lub też o tych, gdzie stwierdzono samobójstwo bądź morderstwo. Wtedy do doprowadzenia wszystkiego do porządku niezbędne będą wiedza, doświadczenie oraz precyzja, jakimi charakteryzują się jedynie wyspecjalizowane ekipy.

Zaufajmy profesjonalistom

Oczywiście pomieszczenie, w którym przebywają zwłoki, szybko zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. To jednak nie koniec problemów – na miejscu pojawić mogą się szkodliwe dla zdrowia związki. Na myśli mamy kadawerynę, putrescynę, tak zwany trupi jad, a nawet laseczki tężca i gangreny. Spore stężenia mogą być przyczyną niemałej liczby dolegliwości: duszności, zatruć czy zaburzeń krążenia. Dlatego też wchodzenie do takich pomieszczeń bez zaopatrzenia się we właściwe środki ochrony osobistej nie będzie dobrym pomysłem. Także samo sprzątanie nie może odbywać się według naszego uznania – aby znów korzystać z danego lokalu, potrzebni są, działający według określonych procedur, profesjonaliści.

Zabezpieczenie skażonych przedmiotów

Jak powiedział nam pracownik przedsiębiorstwa RevivalUporządkowanie domu po zmarłym polega między innymi na opróżnieniu go z mebli, sprzętu RTV i AGD, jedzenia oraz drobiazgów. Zanim to jednak nastąpi, firma sprzątająca prosi rodzinę, aby ta określiła, które rzeczy pragnie zachować – zwykle chodzi o przedmioty posiadające wyjątkowe znacznie. Jakkolwiek pewną część dóbr przekazać można by oczywiście potrzebującym, w praktyce okazuje się, że spora ich ilość została niebezpiecznie skażona. Na przykład łóżka, kanapy czy odzież – szczególnie gdy miały one styczność z płynami ustrojowymi osoby, która odeszła – trzeba dokładnie zabezpieczyć, a następnie zutylizować.

Dezynsekcja, dezynfekcja i dezodoryzacja

Pomieszczenie, w jakim leżały zwłoki należy poddać skrupulatnej dezynfekcji, jak i dezynsekcji. Powstaje w nim bowiem trudny do usunięcia odór; oprócz tego w powietrzu unoszą się wspominane wyżej trujące substancje. Ważne jest, aby dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca – dlatego też zwykle wykorzystuje się zimną mgłę oraz ozon. Dzięki zamgławianiu skutecznie pozbywamy się wszelkich insektów, ozonowanie sprawia zaś, że nieprzyjemne wonie po prostu znikają, razem z grzybami, pleśniami, roztoczami czy wirusami. W zależności od stopnia trudności, kompleksowe sprzątanie po zgonie zająć może od jednego do dwóch dni. Po opuszczeniu lokalu przez profesjonalną ekipę i kilkugodzinnym wietrzeniu, w pełni nadawał będzie się on do użytku.

Podziel się