Materiał Partnera Jak zacząć pracować na własny rachunek? - możliwości prawne

Jak zacząć pracować na własny rachunek? - możliwości prawne

Coraz więcej osób wypalonych zawodowo i sfrustrowanych ograniczeniami obecnego systemu pracy na etacie, a także kreatywnych studentów zaczyna myśleć o prowadzeniu własnego biznesu. Działalność gospodarcza to nie jedyne rozwiązanie. Jakie są prawne możliwości i formy pracy na własny rachunek w świetle prawa w Polsce? Zapraszam do lektury.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

To pierwsza myśl, jaka przychodzi na myśl młodej, przedsiębiorczej osobie, jednocześnie budząc strach i niepokój- zupełnie niesłusznie. Własną firmę możesz założyć w urzędzie gminy. Należy zastanowić się, jaką dokładnie działalność chcesz prowadzić, odnaleźć odpowiednie kody PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności, które wraz z danymi adresowymi wpisujesz we wniosku, który należy złożyć w urzędzie. Można to zrobić także przez internet, korzystając z platformy e-PUAP.

Start-up

Szczególną formą działalności są firmy typu start up – innowacyjne, kreatywne przedsięwzięcia, wprowadzające nowe usługi i technologie na rynek. Często są one finansowane z różnego rodzaju dotacji lub oferujące pomoc Aniołów Biznesu – doświadczonych biznesmenów-mentorów, którzy wspierają młodego przedsiębiorcę swoją wiedzą i kontaktami, często tez potężnym zastrzykiem finansowym. To często bardziej skomplikowane pod względem prawnym przedsięwzięcia, wymagające pomocy dobrego prawnika, który pomoże zabezpieczyć Twój interes.


Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Inkubator to rodzaj pomocy w starcie biznesowym – fundacja AIP działająca przy uniwersytetach i politechnikach w całej Polsce zawiera umowy, w ramach której  Beneficjenci AIP mają zapewnione wsparcie w marketingu, księgowości, pomoc prawną oraz formalną reprezentację.

Inkubatory Technologiczne

To krok wyżej niż AIP. To także typ programu inkubacji przedsiębiorczości, jednak jest on rozwijany  najczęściej w bezpośredniej współpracy z instytucjami naukowo-badawczymi i ściśle powiązany z kierunkami technicznymi, rozwojem nauki i innowacji technologicznych. Dla młodego przedsiębiorcy oferowane jest wsparcie dotacyjne, często lokalowe- jak np. coworking, usługi wspierające rozwój małych firm oraz niezbędne wsparcie prawne.

Firmą aktywnie wspierającą Inkubatory Technologiczne jest Kancelaria Adwokacka Maria Skotnicka  Znajduje się on w Krakowie, w województwie małopolskim. Oferuje między innymi usługi prawne w zakresie prawa karnego i cywilnego, doradztwo podmiotom gospodarczym. Dodatkowo pełni usługi w zakresie prawa rodzinnego, administracyjnego i prawa pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas