Artykuł sponsorowany Jak wygląda w praktyce działanie wozu asenizacyjnego?

Jak wygląda w praktyce działanie wozu asenizacyjnego?

Kto ma w swoim ogrodzie wkopane szambo, ten wie, że należy regularnie umawiać się na jego czyszczenie. W tym celu konieczny jest przyjazd pojazdu asenizacyjnego, którego zadaniem jest opróżnianie szamba, a następnie wywóz nieczystości płynnych. Czym jest jednak asenizacja i jak zbudowany jest tzw. szambowóz? Przekonajmy się!

Co to jest asenizacja?

Termin asenizacja pochodzi z języka francuskiego - od słowa assainissement - i oznacza zabieg sanitarny, który polega na usuwaniu płynnych nieczystości z dołów kloacznych i szamba. Następnym krokiem jest wywóz ścieków za pomocą pojazdów asenizacyjnych na tzw. pole asenizacyjne. To właśnie tam nieczystości te wykorzystywane są jako naturalny nawóz.

Co ciekawe, dawniej terminem asenizacja określało się także poprawę warunków zdrowotnych w skupiskach ludzkich. Jak by nie spojrzeć, współcześnie definicja ta nadal ma sens, bo dzięki wywozowi nieczystości z pewnością następuje poprawa warunków życiowych mieszkańców, a brak odchodów i ścieków uniemożliwia rozwój wielu bakterii, doprowadzających do utraty zdrowia.

Budowa pojazdu asenizacyjnego

Wóz asenizacyjny, zwany popularnie szambowozem, zbudowany jest na bazie wozu ciężarowego, który wyposażony jest w specjalny, szczelny zbiornik na nieczystości oraz pompę. To właśnie ona służy do wprowadzania do zbiornika nieczystości komunalnych, takich jak ścieki czy fekalia. Wozy asenizacyjne odsysają więc zawartość szamba, a następnie w swoim zbiorniku przewożą odessaną zawartość do specjalnych punktów zlewnych (jak wspomniane pola asenizacyjne), w których nieczystości te poddaje się utylizacji.

Zdarza się również, że zamiast wozów asenizacyjnych mamy do czynienia z przyczepami lub naczepami, wyposażonymi w odpowiednie zbiorniki. W każdym z tych przypadków taki zbiornik w swojej najniższej części ma umieszczony otwór czerpalno-spustowy, który blokowany jest specjalnym zaworem zasuwowym. Dodatkowo na górze zbiornika umieszczony jest szczelnie zamkniętym właz. Podczas opróżniania tego typu cysterny, pompa wytwarza nadciśnienie, z którego pomocą można pozbyć się zawartości przewożonego zbiornika. Niejednokrotnie tempo opróżniania wspiera się także grawitacją, ustawiając zbiornik w sposób pochyły lub stosując zamontowane dodatkowo w pojeździe podnośniki hydrauliczne.

Gdzie znaleźć firmę, zajmującą się asenizacją?

Szukając firmy, która oferuje usługi asenizacyjne, warto sprawdzić okoliczne przedsiębiorstwa. Możliwe, że niedaleko nas mieści się przedsiębiorstwo, działające jako pogotowie asenizacyjne. Przykładowo w Szubinie i Białych Błotach w powiecie bydgoskim mieści firma Sanito, świadcząca tego typu usługi. W jej ofercie wskazać należy przede wszystkim wywóz nieczystości półpłynnych oraz płynnych, czyszczenie przydomowych oczyszczalni ścieków , opróżnianie ich, oraz wywóz odpadów komunalnych.  Pogotowie asenizacyjne to jednak zaledwie część usług, oferowanych przez to przedsiębiorstwo. Działa ono także jako zakład mechaniki pojazdowej, w którym wykonywane są usługi blacharskie oraz lakiernicze. Podejmując współpracę z firmą Sanito – bez względu na to, czy w związku z mechaniką samochodową, czy asenizacją – decydujemy się na usługi profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu możemy być spokojni o efekty ich działań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas