Artykuł sponsorowany Jak wybierać butelki i słoiki na przetwory?

Jak wybierać butelki i słoiki na przetwory?

Przygotowywanie domowych przetworów to dla wielu osób rodzinna tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. W słoikach i butelkach można przez wiele miesięcy przechowywać na przykład kompoty, dżemy, kiszonki lub alkohole. Każda gospodyni podkreśli, że ważne jest, aby słoiki „dobrze trzymały”. W przeciwnym razie ich zawartość może się zepsuć. W jaki sposób należy je wybierać?

W czym zaprawiać?

Bardzo ważnym elementem podczas wybierania słoików i butelek jest dostosowanie ich typu do zawartości, która będzie w nich umieszczana. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim:

  • Słoiki służą najczęściej do przechowywania owoców i warzyw (np. dżemów, ogórków kiszonych i konserwowych, kompotów), które należy zagotować.
  • Szklane butelki z korkiem nie gotuje się ich, dlatego można w nich trzymać wyłącznie alkohole.
  • Szklane butelki z kapslem – trzyma się w nich domowej roboty piwo.
  • Szklane butelki z wieczkiem podobnie jak słoiki można je zagotować i przechowywać w nich soki przez długi czas.
  • Plastikowe butelki – wybierane do mleka lub świeżych soków, jednak należy trzymać je w lodówce i zwykle nie dłużej niż 3 dni.

Szkło to materiał, który jest trwały i umożliwiają ponowne wykorzystanie. Łatwo utrzymać je w czystości. Wszystkie wymienione rodzaje słoików butelek można znaleźć między innymi w sklepie Świat Drożdży, który prowadzi internetową sprzedaż wysyłkową.

Estetyczne wykonanie

Słoiki i butelki muszą być odlane w sposób równy i estetyczny. Wszelkie błędy, takie jak wgniecenia lub wyszczerbienia mogą powodować nieszczelność, zwłaszcza na rancie, który bezpośrednio styka się z wieczkiem.

Rodzaje wieczek do słoików:

  • Wieczka metalowe – najbardziej powszechne i wygodne w użyciu. Po zagotowaniu zapewniają szczelność i można używać wielokrotnie.
  • Wieczka szklane – są przeznaczone do charakterystycznego typu słoików. Konieczne jest regularne wymienianie uszczelki.

Rodzaje korków do butelek:

  • Korki tradycyjne – są wykonane z naturalnego tworzywa, najczęściej kory dębu korkowego, od którego właśnie pochodzi ich nazwa.
  • Korki gumowe – są szczelne, jednak ze względu na zapach gumy, bardzo rzadko się ich używa.
  • Korki plastikowe – najbardziej zawodne ze wszystkich, łatwo ulegają zniszczeniu.
  • Korki szklane – ze względu na wysoki koszt produkcji są rzadko stosowane, najczęściej do karafek w formie dekoracji.

W przypadku butelek na kapsle, konieczny jest również zakup przyrządu, nazywanego kapslownicą, który służy do ich szczelnego nakładania. Kapslownice mogą być ręczne lub wyposażone w automatyczny mechanizm.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas