Artykuł sponsorowany Jak właściwie i zgodnie z tradycją złożyć kondolencje?

Jak właściwie i zgodnie z tradycją złożyć kondolencje?

Śmierć bliskiej osoby to tragedia, która prowadzi do traumatycznych przeżyć. W takich sytuacjach rozmowa z najbliższą rodziną na temat zmarłego, wymaga wyjątkowego taktu i właściwego doboru słów. Zasada ta dotyczy także kondolencji, które uczestnicy pogrzebu lub stypy składają najbliższym członkom rodziny. Jak przygotować treść kondolencji i kiedy je złożyć, aby nie popełnić faux pas?

Czym są i jaką formę przyjmują kondolencje?

Definicja kondolencji nie wymaga przytaczania, bowiem większość osób wie, czym są i w jakich okolicznościach się je składa. Pomimo tej wiedzy jednak większości z nas, bez względu na wiek czy okoliczności, przekazanie wyrazów współczucia po śmierci zmarłego sprawia problem. Ostatecznie w ceremoniach pogrzebowych uczestniczymy rzadko, a w żadnej szkole nie uczą, jak zachować się w takiej sytuacji. Składanie kondolencji może mieć różną formę – od ustnej, przez pisemną, wręczaną bezpośrednio, wysyłaną pocztą lub też w postaci ogłoszenia. Zarówno wybrana forma, jak i treść są uzależnione od stopnia pokrewieństwa lub bliskości z rodziną zmarłej osoby.

Kondolencje może złożyć każdy – od bliskiego członka rodziny, po przełożonego z pracy czy sąsiada. Są one formą wyrażenia współczucia, żalu z powodu odejścia bliskiej lub znajomej osoby, a ich celem jest zapewnienie poczucia wsparcia najbliższym zmarłego. Zazwyczaj składa się je po ceremonii, którą organizuje Dom pogrzebowy Fenix lub inny zakład pogrzebowy. Kiedy trumna lub urna zostanie złożona w grobowcu, uczestnicy pogrzebu mogą wyrazić swój żal i współczucie bliskim zmarłego.

Najważniejsze zasady, jakie obowiązują podczas składania kondolencji

Jednym z problemów, jakie mają uczestnicy pogrzebu lub osoby związane za zmarłym, jest ułożenie treści kondolencji. Zastanawiając się nad tym, warto wziąć pod uwagę fakt, że ceremonia pogrzebowa jest dla rodziny wielkim dramatem, a każda chwila, która go przedłuża, przysparza więcej cierpienia. Stąd też, składając kondolencje, warto ograniczyć się do minimum, bez zbędnego rozwijania wypowiedzi. Nie są tu źle widziane standardowe formułki takie, jak: „Moje kondolencje” czy „Wyrazy żalu z powodu śmierci brata/ojca/dziadka”.

Aby stanąć na wysokości zadania warto zastosować się do kilku reguł:

  • treść kondolencji powinna być zwięzła i krótka,
  • standardową formułkę można uzupełnić zdaniem, które podkreśli żal, jak np. „Będziemy za nim tęsknić”, czy też „Będzie nam go brakowało”,
  • podczas wygłaszania kondolencji, warto postarać się o odpowiedni, współczujący ton wypowiedzi,
  • warto wyobrazić sobie własne oczekiwania w tym zakresie i zastosować się do nich,
  • konieczne jest zachowanie spokojnego głosu i cichej tonacji,
  • niewskazana jest gestykulacja, żywiołowe potrząsanie dłonią, przepychanie się,
  • nie wypada przypominać o wcześniejszych chorobach i cierpieniach zmarłego.

 Jeśli osoba zmarła nie jest bliskim krewnym lub znajomym, a kondolencje mają charakter oficjalny, najbardziej taktowne będzie wypisanie ich na eleganckiej karcie i wysłanie pocztą. Można również przekazać je przez telefon, natomiast całkowicie niedopuszczalne jest wysyłanie kondolencji SMS-em. Podczas pogrzebu i poza nim obowiązuje też zasada bezwzględnego spełnienia życzenia rodziny. Warto więc zwrócić uwagę, czy na zawiadomieniu i śmierci nie umieszczono dopisku, że bliscy nie życzą sobie składania kondolencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas