Materiał Partnera Jak usunąć gniazda os i szerszeni w bezpieczny sposób?

Jak usunąć gniazda os i szerszeni w bezpieczny sposób?

Ogólnie rzecz ujmując zarówno osy, jak i szerszenie mają swoje ważne miejsce w otaczającym nas ekosystemie. Polują na larwy, mszyce, muchy i inne szkodniki, uwalniając nas od ich zgubnego działania na rośliny. Co jednak robić, gdy osy lub trzmiele zapragnęły zamieszkać w naszym otoczeniu? Usuwanie gniazd os i szerszeni to konieczność. I trzeba zabrać się do tego w odpowiedni sposób.

Jak wygląda gniazdo os lub szerszeni?

Z problemem niechcianych skrzydlatych lokatorów borykają się zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i bloków. Nie ma również znaczenia, czy to wieś, czy wielkie miasto. Owady bardzo szybko przystosowały się do zmieniających warunków, budując swoje domki właściwie wszędzie. Dlatego też tak popularne jest usuwanie gniazd os i szerszeni.

Mają one najczęściej postać średniej wielkości kokonu, z którego raz po raz wlatują i wylatują owady. Co istotne, można przeciwdziałać ich powstawaniu przez zawieszenie atrapy w formie woreczka albo sztucznego gniazda. Osy i trzmiele nie lubią towarzystwa, więc z pewnością będą unikać tego miejsca.

Nie zawsze bezpieczne domowe sposoby

Usuwanie gniazd samemu, przy użyciu wrzątku jest niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie można również oblewać go benzyną, a następnie podpalać. Rozzłoszczone owady mogą zaatakować i boleśnie doświadczyć każdego, kogo spotkają na swojej drodze. Używanie zakupionych w sklepie ogrodniczym chemicznych środków również jest obarczone ryzykiem. Laik nie będzie wiedział, jak użyć ich w profesjonalny sposób a do tego chemia może negatywnie wpłynąć na wody gruntowe i glebę.

Zaufaj doświadczeniu specjalistów

O wiele lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalnej firmy, specjalizującej się w usuwaniu gniazd owadów, takiej jak Tomsyn DDD Bożena Mendel. Dysponując odpowiednimi narzędziami, szybko i bez szkód dla otoczenia, rozprawi się ona z każdym uciążliwym skupiskiem owadów.

Dodatkową korzyścią jest fakt, że wynajmując ekspertów, nie narażamy ani siebie, ani swojego otoczenia na bezpośrednie negatywne działanie owadów. Możemy mieć również pewność, że czynności te nie będą szkodliwe dla środowiska naturalnego. Mimo że osy czy trzmiele to małe owady, to jednak nie wolno bagatelizować ich ogromnej siły. Usunięcie gniazda w nieodpowiedni sposób może wiązać się z wieloma problemami, którym można zapobiec, oddając tę pracę w ręce fachowców.

Opracowanie:

Tomsyn DDD Bożena Mendel

Łąkocin 21C

Podziel się