Artykuł sponsorowany Jak sporządzić pismo procesowe?

Jak sporządzić pismo procesowe?

Aby sąd wszczął postępowanie, wezwał na rozprawę i rozpoczął proces, konieczne jest dopełnienie wymaganych formalności. Przed spotkaniem na sali sądowej strony takiego postępowania składają stosowną dokumentację. Są to tak zwane pisma procesowe. Ich sporządzenie i zachowanie należytej formy ma kluczowe znaczenie dla sądu. W jaki sposób muszą one zostać przygotowane?


Jakie informacje muszą obowiązkowo znaleźć się w piśmie procesowym?

Do pism procesowych zalicza się między innymi pisma apelacyjne, pozwy czy też zażalenia. Aby mogły one stanowić wiążący dokument dla sądu, muszą spełniać określone wymogi co do ich struktury.

W każdym piśmie procesowym musi znaleźć się dokładne oznaczenie sądu, do którego jest ono kierowane. Należy podać nie tylko jego adres, ale także nazwę wydziału. Jednym z najważniejszych elementów tych dokumentów jest zawarcie danych stron, których będzie dotyczyć sprawa.

Trzeba także wskazać tam, jaki jest to rodzaj pisma – na przykład czy dotyczy ono sprawy o alimenty, czy orzekania rozwodu. W piśmie procesowym muszą się również znaleźć oświadczenia lub dowody, które uzasadniają rozpoczęcie sprawy. Na końcu pisma należy umieścić swój podpis.

Składając taką dokumentację do sądu, trzeba pamiętać o stosownych załącznikach – na przykład o udzielonym pełnomocnictwie. Jeżeli natomiast jest to pierwsze pismo w sprawie, powinno ono zawierać numer PESEL, NIP powoda, a w niektórych sytuacjach także numer KRS i dane pełnomocnika.

Poprawne sporządzenie pisma procesowego może sprawić wiele problemów. Dlatego jeżeli osoba, która chce je złożyć w sądzie, ma jakiekolwiek wątpliwości co do jego prawidłowego przygotowania, powinna zgłosić się po pomoc do prawnika. Nie można lekceważyć faktu, że tylko pisma spełniające wszystkie wymogi formalne będą mogły zostać uwzględnione przez sąd” – mówi specjalistka z Kancelarii Adwokackiej Agaty Morawskiej.

 

O czym jeszcze nie można zapomnieć, przygotowując pismo procesowe?

Złożenie pisma procesowego nie jest bezpłatne. Należy liczyć się z koniecznością poniesienia stosownej opłaty sądowej. W niektórych szczególnych sytuacjach istnieje możliwość zwolnienia z tej opłaty.

Oprócz tego trzeba być świadomym tego, że nie każde pismo może być sporządzone zupełnie samodzielnie. Istnieją rodzaje spraw, które wymagają tego, aby zostało ono przygotowane na istniejących już formularzach. Dotyczy to sytuacji, gdy wartość sporu nie przekracza kwoty 10 tys. złotych. Na podstawie pisma sporządzonego na formularzu można wszcząć tak zwane postępowanie uproszczone.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas