Artykuł sponsorowany Jak skutecznie dochodzić roszczeń?

Jak skutecznie dochodzić roszczeń?

Twój partner biznesowy nie wywiązuje się z zawartych umów? Kwota zobowiązań wobec twojej firmy narasta z miesiąca na miesiąc i obawiasz się, że nigdy nie odzyskasz pieniędzy zamrożonych w fakturach? Najwyższy czas na poważnie zająć się dochodzeniem roszczeń. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez pomocy prawnika. Podpowiadamy, jak skutecznie dochodzić roszczeń o zapłatę długu.

Czy warto próbować polubownego dochodzenia roszczeń?

Jak najbardziej. Próba porozumienia się z dłużnikiem przed wejściem na ścieżkę sądową może okazać się korzystna dla obu stron. Wiele zależy od przyczyny powstania zaległości w opłacaniu faktur. Jeśli problem wynika z przejściowych problemów finansowych dłużnika, a nie z jego złej woli, warto wziąć pod uwagę rozłożenie spłaty na raty. Jeżeli dłużnik celowo unika kontaktu i nie proponuje żadnego rozwiązania problemu, przed skierowaniem sprawy do sądu trzeba wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Sporządzaniem takich wezwań zajmują się radcy prawni i adwokaci.

Jak wygląda sądowe dochodzenie roszczeń?

Dłużnik nie wywiązał się ze swoich zobowiązań w terminie oznaczonym w przedsądowym wezwaniu do zapłaty? Kolejnym etapem dochodzenia roszczeń będzie złożenie pozwu cywilnego. Z tym krokiem nie należy zwlekać – im szybciej zaczniesz  działać, tym większe szanse na odzyskanie pieniędzy. Tym bardziej że od wniesienia pozwu do uzyskania tytułu wykonawczego może minąć sporo czasu. Jak długo będziesz czekać? To zależy od sądu oraz sprawności prawnika, który zajmie się twoją sprawą. Wszelkie błędy na etapie sporządzania pozwu i braki w dokumentacji przedłużają postępowanie, dlatego warto od samego początku postarać się o staranne dopełnienie wszelkich formalności.

Do Kancelarii Radców Prawnych CGH w Bielsku-Białej nierzadko przychodzą klienci, którzy przeszli już całe postępowanie i otrzymali satysfakcjonujący tytuł wykonawczy, jednak na tym etapie utknęli. Niestety, nawet po wygranej sprawie wyegzekwowanie zasądzonej należności bywa trudne. Jeśli dłużnik będzie zwlekał z zapłatą wystarczająco długo, może dojść do przedawnienia. Dlatego niektórzy prawnicy zajmują się również prowadzeniem i nadzorem postępowań egzekucyjnych. Dłużnik powinien mieć świadomość, że wierzyciel nie rezygnuje z dochodzenia roszczeń mimo ciągnącej się sprawy. Bieg przedawnienia można przerwać w dowolnym momencie – chociażby przez ponowne wszczęcie mediacji. Współpraca z dobrym prawnikiem zabezpieczy cię przed ewentualnością, w której dłużnik mógłby uniknąć wywiązania się ze zobowiązania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas