Artykuł sponsorowany Jak skutecznie dochodzić należności?

Jak skutecznie dochodzić należności?

Jesteś przedsiębiorcą, a Twój kontrahent od dawna nie zapłacił Ci należnej kwoty za produkt lub usługę? Dłużnik jest Ci winien pokaźną sumę? W takich sytuacjach niezbędne mogą się okazać działania windykacyjne. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób skutecznie dochodzić należności.

Windykacja miękka

W dzisiejszych czasach sytuacje, w których przedsiębiorca nie otrzymał w terminie zapłaty za dostarczony produkt lub wykonaną usługę niestety nie należą do rzadkości. W niektórych przypadkach sprawy mają szczęśliwy finał i kończą się jedynie na niewielkich opóźnieniach w płatnościach. Bywa jednak i tak, że właściciele podmiotów gospodarczych bezskutecznie czekają na należności miesiącami czy nawet latami, a dłużnicy ich nie regulują. Co w takich okolicznościach należy zrobić?

W pierwszej kolejności trzeba podjąć miękkie działania windykacyjne, czyli próbować skontaktować się z dłużnikiem telefonicznie lub mailowo i po prostu prosić o jak najszybszą spłatę. Jest to o tyle istotne, że nie tylko przypomina się w ten sposób o długu, ale też pokazuje, że potrafi się zadbać o własne interesy. Jeżeli to nie przynosi pożądanego skutku, pora na bardziej radykalne rozwiązanie.

Windykacja przedsądowa

Tym rozwiązaniem jest profesjonalna windykacja należności przeprowadzana przez fachową kancelarię prawną. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Przede wszystkim dlatego, że jest szybsza i skuteczniejsza niż ta prowadzona przez przedsiębiorców na własną rękę. Dodatkowo jeśli dłużnik ma świadomość, że sprawą braku zapłaty przez niego należnych środków zajmują się specjaliści, to z miejsca wzbudza to większy respekt, dyscyplinuje i często powoduje u niego mobilizację do spłaty długu.

Jakie działania kancelaria prawna podejmuje w pierwszej kolejności? Może to być najpierw badanie sposobu, w jaki dłużnik wywiązuje się ze swoich zobowiązań. W sytuacji, w której taki rekonesans wskazuje, że jest on w stanie spłacić dług, kolejnym krokiem powinno być sporządzenie i wysłanie oficjalnego wezwania do zapłaty. Takie pismo nie tylko ma na celu zdyscyplinować i zmobilizować dłużnika, ale też w razie postępowania sądowego stanowi dowód na to, że próbowałeś dochodzić swoich należności w sposób polubowny.

Zastanawiasz się pewnie, co zrobić, gdy dłużnik stara się o ogłoszenie stanu upadłości, a Ty podejrzewasz, że robi to tylko po to, by uniknąć zapłaty należnych środków. W takim przypadku kancelaria prawna może sprawdzić, czy istnieją ku temu przesłanki i w razie poważnych wątpliwości interweniować w odpowiednim sądzie.

Windykacja sądowa

Mimo wysłania kilku wezwań do zapłaty dłużnik nadal nie uregulował należności? Przyszedł czas na wejście na drogę sądową. W takiej sytuacji należy udzielić pełnomocnictwa kancelarii prawnej do reprezentowania klienta przed sądem i zastępstwa procesowego. Na tym etapie jest przygotowywany pozew. Po jego wniesieniu i zbadaniu, sąd podejmuje decyzję o trybie postepowania. Zależy on od rodzaju roszczenia i jego wysokości. W sprawach dotyczących roszczeń pieniężnych może to być postępowanie procesowe zwykłe lub postępowania odrębne – gospodarcze (jeśli obie strony to przedsiębiorstwa), upominawcze, nakazowe i uproszczone, a także elektroniczne postępowanie upominawcze.

O tym, jaki tryb postępowania jest szczególnie korzystny dla wierzyciela mówi przedstawiciel Kancelarii Radców Prawnych Arendarski&Stejblis z Warszawy: W postępowaniu gospodarczym jest najwięcej formalności, obowiązuje też prekluzja dowodowa, co oznacza, że istotne dowody powinny być przedstawione już na początku postępowania, bo potem sąd może ich nie uwzględnić. Dla klienta bardzo korzystne jest postępowanie nakazowe. Wydawany przez sąd nakaz zapłaty jest wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności, czyli niezwłocznie po jego uzyskaniu można już wnioskować do komornika o wszczęcie postępowania mającego na celu zabezpieczenie na majątku dłużnika. To z kolei ułatwia potem egzekucję należności. W obecnych czasach praktycznym rozwiązaniem jest elektroniczne postępowanie upominawcze. W jego trakcie powód wnosi pisma za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Podobnie pozwany, jeśli zdecyduje się na taką możliwość. W pozwie do e-sądu powinny być wskazane dowody w sprawie, ale nie trzeba ich do niego dołączać. W przypadku pomyślnego dla klienta rozstrzygnięcia sąd wydaje nakaz zapłaty. W tym trybie można zdecydowanie szybciej dochodzić swoich roszczeń, ale trzeba przy tym pamiętać, że mogą one pochodzić tylko z 3 ostatnich lat przed datą złożenia pozwu.

W aktualnej sytuacji gospodarczej ważne jest zawarcie w pozwie wniosku o zabezpieczenie roszczeń wraz z jego żądanym sposobem. Musi być ono uprawdopodobnione, to znaczy oparte na faktach i najlepiej poparte stosownymi dowodami (dokumentami). W dodatku powód powinien wskazać interes prawny, na podstawie którego kieruje wniosek. Może to być np. pozbywanie się lub ukrywanie przez dłużnika majątku.      

Egzekucja należności

Zdarza się, że już samo otrzymanie nakazu zapłaty mobilizuje dłużnika do szybkiego uregulowania należności. Bywa jednak i tak, że nie reaguje on w odpowiedni, spodziewany sposób i wciąż uchyla się od płatności. Przychodzi więc czas na ostateczne rozwiązanie:  wystąpienie z wnioskiem o egzekucję komorniczą. Powinien on zawierać dane dotyczące rodzaju i wysokości należności oraz określać sposób egzekucji. Dodatkowo należy do niego dołączyć tytuł wykonawczy, czyli wyrok lub nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności, nadawaną przez sąd na wniosek wierzyciela po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Istnieją różne sposoby egzekucji komorniczej. Wierzyciel może wybrać jeden lub kilka z nich Najczęściej stosuje się egzekucję z rachunku bankowego, ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń socjalnych oraz wierzytelności. Jeśli chcesz skutecznie dochodzić należności, upewnij się, że kancelaria prawna, z której usług zamierzasz korzystać, współpracuje ze sprawdzonymi i rzetelnymi komornikami sądowymi.      

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas