Artykuł sponsorowany Jak rozliczyć się za sezonową pracę w Niemczech?

Jak rozliczyć się za sezonową pracę w Niemczech?

W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę, aby tam podjąć różnorodne prace, w tym także sezonowe. Niemcy są jednym z najpopularniejszych kierunków tego rodzaju emigracji zarobkowej. Zarobki wyższe niż w Polsce, a także bliskość kulturowa i geograficzna sprawiają, że praca w Niemczech jest szczególnie atrakcyjna. Jednak z podjęciem takiego zatrudnienia wiążą się również obowiązki podatkowe, które należy odpowiednio uregulować. W niniejszym artykule przedstawimy, jak rozliczyć się za sezonową pracę w Niemczech.

Rozliczenie z urzędem skarbowym w Niemczech

Zasadniczo, jeśli dana osoba uzyskuje dochód na terenie Niemiec, jest ona zobligowana do złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). W przypadku pracy sezonowej istotne jest ustalenie, czy osoba ta jest uważana za „nieskrępowanego podatnika” czy „skrępowanego podatnika”.

Jeśli pracownik sezonowy przebywał na terenie Niemiec przez okres dłuższy niż 183 dni w ciągu roku podatkowego i nie posiadał tam miejsca zamieszkania ani stałego pobytu, zostaje uznany za nieskrępowanego podatnika. W takim przypadku musi on rozliczyć się z całości swojego dochodu zarówno z Niemiec, jak i innych krajów. W przypadku krótszego pobytu na terenie Niemiec (do 183 dni) osoba ta jest uważana za skrępowanego podatnika i musi uiszczać podatek jedynie od dochodu uzyskanego na terenie tego kraju.

Składanie deklaracji podatkowej w Niemczech

W celu rozliczenia podatku z Niemiec, należy złożyć roczne zeznanie podatkowe (Einkommensteuererklärung). Warto tu zaznaczyć, że obowiązek ten dotyczy również osób, które już opuściły teren Niemiec. Jeśli jednak chodzi o same dokumenty potrzebne do rozliczenia, są one praktycznie identyczne jak w przypadku innych osób, które uzyskały dochody na terenie tego kraju. Pracownik sezonowy będzie musiał wypełnić odpowiednie formularze podatkowe, a także sporządzić zestawienie dochodów.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Istotną kwestią jest unikanie podwójnego opodatkowania - sytuacji, gdy ten sam dochód jest opodatkowany dwukrotnie - w Polsce i w Niemczech. Polska i Niemcy mają podpisane porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania, które określa zasady opodatkowania w obu krajach. W przypadku pracy sezonowej najczęściej dotyczy to stosowania metody wyłączenia z progresją, która polega na zwolnieniu dochodu zagranicznego z opodatkowania w Polsce, ale uwzględnieniu go przy ustalaniu stawki podatkowej od pozostałych dochodów krajowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas