Materiał Partnera Jak przygotować piękną uroczystość pogrzebową?

Jak przygotować piękną uroczystość pogrzebową?

Ostatnie pożegnanie jest wyrazem szacunku dla zmarłego oraz symbolicznym rozstaniem się z nim przez wszystkich obecnych na uroczystości. Dlatego rodziny i bliscy dokładają wszelkich starań, aby zaplanować jak najpiękniejszą uroczystość pogrzebową, godną uczczenia pamięci o zmarłym. Przygotowanie wyjątkowego pogrzebu wymaga szczególnej organizacji, a w tak trudnym czasie, gdy pogrążona w żałobie rodzina ma do załatwienia mnóstwo formalności – może sprawiać kłopot. Dlatego podpowiadamy, jak zabrać się za organizację pogrzebu i co zrobić, aby był wyjątkowy?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim przygotowania pochówku powinniśmy rozpocząć od odczytania testamentu lub, w przypadku jego braku, wspomnienia woli zmarłego, którą wyraził za życia. Być może mieliśmy okazję słyszeć o indywidualnych życzeniach dotyczących stroju, w którym zmarły zechciał być pochowany, nagrobku albo samego pochówku. Powinniśmy uszanować wolę zmarłego i nie robić niczego wbrew jej, nawet jeżeli mamy odmienne wyobrażenie.

Każdą uroczystość pogrzebową stanowią zebrani goście. Pierwszym etapem przygotowań powinno być poinformowanie jak największego grona rodziny i znajomych o miejscu, terminie i godzinie pogrzebu.

Całość przygotowań zależy od tego, jaki rodzaj pożegnania planujemy zorganizować. Czy to będzie tradycyjny pogrzeb, pochówek z kremacją, a może pogrzeb humanistyczny?

Tradycyjna forma pochówku

Najczęstszą formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb. W jego przypadku powinniśmy zadbać o wyjątkową oprawę uroczystości. We wszystkich niezbędnych formalnościach pomoże nam wybrany zakład pogrzebowy. Po wykonaniu pierwszych kroków po śmieci bliskiego możemy zatroszczyć się o szczegóły.

Zastanów się nad oprawą muzyczną – oprócz tradycyjnej muzyki kościelnej wykonywanej przez organistę, możesz skorzystać z oferty specjalizujących się w tym zespołów albo zorganizować dodatkowe instrumenty.

Zdecyduj, czy w trakcie uroczystości zostanie wygłoszona mowa pożegnalna oraz czy chcesz uwiecznić wydarzenie i wykonać fotografię pogrzebową.

Pochówek z kremacją

Popularność zyskują również dwie pozostałe formy pogrzebu, dlatego bez problemu znajdziemy specjalistów, którzy, podobnie jak zakład pogrzebowy, pomogą nam zorganizować pochówek z kremacją, a także mistrzów ceremonii, którzy poprowadzą pogrzeb świecki.

Jeśli chcesz zorganizować pogrzeb z kremacją, wybierz krematorium w dogodnej lokalizacji i zapoznaj się z jego ofertą. Zwykle uzyskasz tam pomoc dotyczącą kompleksowej organizacji pochówku. W krematorium dostępne są specjalne sale pożegnań, w których przygotujesz wyjątkową uroczystość. Możesz zadbać o nastrojową muzykę, a także sprzęt, który pozwoli wyświetlić pokaz pamiątkowych zdjęć.

Pogrzeb humanistyczny i mistrzowie ceremonii

Największą oryginalnością i swobodą cechują się przygotowania pogrzebów humanistycznych. Mogą być całkowicie indywidualne i niepowtarzalne, a ich oprawą zajmują się mistrzowie ceremonii. Ponieważ ich rola jest dominująca, potrzebują odpowiednich przygotowań i spotkań z bliskimi, aby mówić charakter pogrzebu i wszystkie elementy oprawy.

A co po pogrzebie, czyli jak zorganizować stypę

Skończona uroczystość pogrzebowa może pozostawiać pustkę, dlatego warto zorganizować tzw. stypę. Takie spotkanie pozwoli wyciszyć się w gronie najbliższych, to również dodatkowy czas na rozmowy i pocieszenie, a także odpoczynek dla gości przybyłych z daleka. W organizacji stypy może pomóc Ci firma pogrzebowa, możesz też zrobić to na własną rękę. Pamiętaj, aby zorganizować wszystkim dogodny transport oraz powiadomić ich z wyprzedzeniem.

Podziel się