Materiał Partnera Jak prawidłowo złożyć wniosek o Kindergeld?

Jak prawidłowo złożyć wniosek o Kindergeld?

Rodzice legalnie pracujący w Niemczech mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny. Jest on dostępny również dla rodzin sprawujących opiekę prawną nad małoletnimi. Jednak procedura pozwalająca uzyskać świadczenie jest dość złożona. Dlatego warto zastanowić się, czy podjąć ją samodzielnie, czy we współpracy z osobami profesjonalnie przygotowanymi do przeprowadzenia tego typu zadań?

Kindergeld – niemiecki zasiłek rodzinny na dzieci

Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych przyznaje wszystkim rodzicom, którzy mieszkają i pracują w Niemczech, zasiłek na każde z posiadanych dzieci (Kindergeld). Pieniądze są przeznaczone na potrzeby takie jak dziecięce ubrania, zabawki, przybory szkolne czy jedzenie i stanowią zastrzyk finansowy dla rodzinnego budżetu. Jednak świadczenie nie jest przyznawane automatycznie, lecz wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.

Wniosek o przyznanie świadczenia mogą składać również Polacy pracujący w Niemczech. Co warto wiedzieć?:

 • przyznawany jest na dzieci mieszkające z rodzicami w Niemczech,
 • przyznawany jest również na dzieci, które mieszkają w Polsce,
 • przysługuje potomstwu biologicznemu, przysposobionemu lub dzieciom współmałżonka, o ile wspólnie tworzą gospodarstwo domowe,
 • zasadniczo przysługuje dzieciom do 18 roku życia, jednak młodzi, którzy kontynuują naukę lub studia, otrzymują go do ukończenia 25 lat.
Wnioski o przyznanie Kindergeld można składać w języku polskim, jednak lepiej wypełnić formularz po niemiecku. Co więcej, jeżeli urzędnicy niemieccy będą chcieli coś wyjaśnić (a to jest bardzo prawdopodobne), wystosują pismo w swoim ojczystym języku. Oprócz języka, jak w każdej procedurze prawnej, potrzebna jest dobra znajomość przepisów, a także kultury danego kraju – stwierdza przedstawicielka Kancelarii Tłumaczeń Przysięgłych i Zwykłych Rotas, oferującej usługi w Zgorzelcu, Wrocławiu, Bogatyni i Lubaniu. – Dlatego nasza Kancelaria oferuje pomoc nie tylko w wypełnianiu odpowiednich formularzy, ale nadzoruje cały przebieg przyznawania świadczenia, od złożenia wniosku w odpowiednim urzędzie, poprzez udzielanie dodatkowych wyjaśnień i dostarczania innych dokumentów, aż do zakończenia procedury. Możemy pochwalić się dużą skutecznością, na której zyskują przede wszystkim dzieci, a pośrednio – cała rodzina.

Konieczność zagłębienia się w detale

Chociaż ogólna zasada przyznawania wniosków o Kindergeld jest prosta, jak to zwykle bywa, „im dalej w las, tym więcej drzew". Im bardziej człowiek zagłębia się w procedurę formalno-prawną, tym więcej szczegółowych kwestii domaga się wyjaśnienia.

Na przykład, aby rodzice mieszkający w Niemczech mogli otrzymać zasiłek, muszą spełnić kilka warunków:

 • posiadać zameldowanie na terenie Niemiec,
 • posiadać legalne zatrudnienie lub prowadzić działalność gospodarczą,
 • płacić w Niemczech składki ubezpieczeniowe,
 • rozliczać się z podatków w Niemieckim Urzędzie Skarbowym.

Jednak istnieje możliwość indywidualnego rozpatrywania wniosków, składanych przez rodziców, którzy pracują na terenie Niemiec, lecz nie są w tym kraju zameldowani. Albo inny niuans: istnieje możliwość wypłacenia zaległego zasiłku, ale tylko 6 miesięcy wstecz. Jeżeli ktoś spóźni się z wypełnieniem wniosku, albo z powodu nieznajomości przepisów pomyli się, na skutek czego procedura ulegnie wydłużeniu, pieniądze przepadną.

Dlatego warto pomyśleć o zwróceniu się do kancelarii prowadzącej sprawy o przyznanie Kindergeld. Wówczas cała procedura zostanie poprowadzona bez błędów formalnych – wypełnione zostaną odpowiednie formularze (jest ich kilka), tłumacz przeprowadzi sprawę na miejscu, udając się do odpowiedniego urzędu w Niemczech, a zasiłek zostanie przyznany na czas.

Jakie dokumenty są wymagane?

W każdym oddziale niemieckiej agencji pracy (Agentur für Arbeit) dostępne są papierowe formularze wniosków o przyznanie Kindergeld. Ich wirtualne odpowiedniki są zamieszczone online na odpowiedniej stronie internetowej. Do najważniejszych formularzy należą:

 • wniosek o zasiłek na dziecko (KG1),
 • załącznik dziecko do wniosku o zasiłek rodzinny (KG1-AnK),
 • załącznik EU do głównego wniosku o zasiłek rodzinny (KG1-AnEU), konieczny przy braku niemieckiego obywatelstwa,
 • załącznik zagranica do wniosku o zasiłek rodzinny (KG51), konieczny w przypadku zamieszkania dziecka poza granicami Niemiec (zastępuje załącznik EU).

Po wypełnieniu wniosków trzeba je podpisać (wniosek ściągnięty online musi zostać wydrukowany), przy czym na głównym wniosku niezbędne są podpisy obydwu rodziców bądź opiekunów prawnych. Strona niemiecka może chcieć sprawdzić detale sytuacji rodzinnej wnioskodawcy, m.in. także to, czy w Polsce pobiera zasiłek 500+.

Podziel się