Materiał Partnera Jak poprawnie wycenić własne mieszkanie?

Jak poprawnie wycenić własne mieszkanie?

Sprzedaż posiadanej nieruchomości może wynikać z różnych przyczyn. Czasami wiąże się z koniecznością przeprowadzki do innej miejscowości, a czasami z chęcią powiększenia oszczędności w celu dalszego ich zainwestowania. Precyzyjne określenie ceny, jaką można uzyskać, nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jakie czynniki bezpośrednio decydują o wartości mieszkania i gdzie szukać kompleksowej pomocy zakresie wyceny?

Co wpływa na wartość mieszkania?

Specjaliści z branży nieruchomości są absolutnie zgodni co do tego, że największy wpływ na wartość mieszkania ma jego lokalizacja. W sytuacji, w której potencjalny nabywca uzna ją za atrakcyjną pod konkretnymi względami, może ona mieć nawet 30% udziału w kształtowaniu się ceny całości inwestycji. Podczas wyceny mieszkania trzeba wziąć pod uwagę standard wykończenia. Jeżeli mamy do czynienia z nieruchomością, w której został przeprowadzony remont kapitalny, to właściciel zyskuje niezwykle cenny z negocjacyjnego punktu widzenia argument. Kupujący nie będzie mógł wymagać obniżenia oferty ze względu na ewentualność koniecznych do przeprowadzenia prac.

Nie bez znaczenia są również kwestie związane z dostępnością najpotrzebniejszych mediów, w tym głównie ze sposobem ogrzewania powierzchni użytkowej. Atrakcyjne ceny budynków starszego typu takich jak kamienice wynikają przede wszystkim z późniejszych wysokich opłat za rachunki. Klienci zainteresowani zakupem coraz częściej zwracają także uwagę na bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Wyceny mieszkania można oczywiście podjąć się samodzielnie, choć nie jest to rozwiązanie najrzetelniejsze. Dlaczego?

Obiektywna ocena rzeczoznawcy

Podczas wyceny mieszkania wiele osób kieruje się chęcią zmaksymalizowania potencjalnych zysków. I choć zjawisko to jest jak najbardziej naturalne i da się je racjonalnie uzasadnić, to jego obiektywność pozostawia wiele do życzenia. Emocjonalne zaangażowanie w cały proces z pewnością nie zagwarantuje nam poważnego podejścia w negocjacjach. Cena, którą chce się uzyskać, zazwyczaj mocno odbiega od tzw. ceny rynkowej. A to właśnie ona uznawana jest za najbardziej prawdopodobną do uzyskania kwotę, stanowiącą pewnego rodzaju kompromis pomiędzy oczekiwaniami sprzedawcy a możliwościami kupującego.

Jako że koniecznych do uwzględnienia czynników jest naprawdę wiele, to dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, wycenę warto powierzyć najlepszym specjalistom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Linex, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu jest w stanie zagwarantować swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie. Trzeba także wspomnieć o tym, iż cena mieszkania ustalona za pomocą merytorycznych argumentów, stanowi najlepszą gwarancję jej stabilności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas