Artykuł sponsorowany Jak odzyskać dług?

Jak odzyskać dług?

Większości z nas zdarzyło się choć raz w życiu pożyczyć komuś pieniądze. Oczywiście jest to dobry gest i nie ma w tym nic złego, dopóki dłużnik gra fair. Jednakże zdarza się, że pożyczona kwota jest wysoka, a mimo wcześniejszych zapewnień – dłużnik zwleka ze spłatą. Co zrobić, kiedy mijają kolejne miesiące, a Ty nie możesz odzyskać swoich pieniędzy? Kiedy załatwiać sprawę polubownie, a kiedy powinieneś udać się do sądu?

Bezpieczne pożyczki

Zdecydowanie najwięcej kłopotów sprawiają pożyczki pomiędzy znajomymi i członkami rodziny. Zwykle nie są zawierane pisemne umowy i trudno jest udowodnić, że faktycznie pieniądze zostały przekazane drugiej osobie. Trzeba pamiętać, że umowa chroni obie strony i zawsze warto ją spisać. Nawet w przypadku bliskich osób, gdyż relacje mogą ulec zmianie. I choć dla wielu osób jest to nie do pomyślenia, zdarza się, że bliscy pożyczają sobie kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i nie zawierają żadnej oficjalnej umowy. Co zrobić, kiedy dłużnik nie spłaca pożyczki? Oczywiście ostatecznie wiele spraw kończy się w sądzie, lecz czasami warto nieco się wstrzymać i znaleźć łatwiejszy sposób.

Polubownie czy do sądu?

Kiedy puszczają nam nerwy, zwykle działamy pod wpływem złości i straszymy dłużnika radykalnymi rozwiązaniami np. interwencją komornika. Jest to jednak ostateczne wyjście, a pierwszy konflikt warto spróbować rozwiązać polubownie. Można zrobić to osobiście lub wysłać pismo. Jednym z najlepszych sposobów jest umożliwienie dłużnikowi spłaty w ratach dostosowanych do jego obecnej sytuacji finansowej. Jeśli mimo próśb dłużnik nie chce oddać pieniędzy, warto zdecydować się na pomoc sądu. Tylko w ten sposób można legalnie odzyskać należności. Pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę przywłaszczać sobie dóbr dłużnika!

Postępowanie komornicze

W momencie, kiedy do gry wchodzi komornik, nie trzeba dłużej martwić się o swoje finanse. Działania komornicze są skuteczne i przeprowadzają je odpowiednio do tego uprawnione osoby np. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie. Dzięki temu szybko odzyska się swoje pieniądze, bez zbędnych dyskusji z dłużnikiem i nerwów. Zlecenie wyegzekwowania długu obcej osobie to najlepsze rozwiązanie, gdyż jest ona bezstronna i nie kieruje się emocjami, a wyłącznie przepisami prawnymi. Jeśli niemożliwe jest uzyskanie od dłużnika gotówki lub środków zgromadzonych na koncie, komornik zajmie wartościowe nieruchomości lub ruchomości, które następnie wystawione zostaną na licytację. Uzyskana kwota zostaje zsumowana i wliczona jako wpłata długu.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas