Artykuł sponsorowany Introligatorstwo – na czym polega i jak się dzieli

Introligatorstwo – na czym polega i jak się dzieli

Za powstaniem każdego wynalazku, urządzenia, branży stoją potrzeby. Dokładnie tak jest z pracą introligatora. To on nadaje zadrukowanym papierowym arkuszom formę użytkową w postaci książek, albumów czy katalogów. Zajmuje się zdobieniem opraw, ale także renowacją opraw starych. Jest rzemieślnikiem, który swoją pracę wykonuje ręcznie oraz przy pomocy specjalistycznych urządzeń i narzędzi, jakimi dysponują współczesne pracownie, takie jak Intro-Art Introligatornia z Warszawy.

Obowiązki i zakres czynności introligatora

Introligatornia jest miejscem, w którym wykorzystuje się najpopularniejsze metody obróbki wydruków, takie jak krojenie, bigowanie, falcowanie oraz sztancowanie. Są one często stosowane przy tworzeniu dość skomplikowanych opraw spiralnych, klejonych klejem czy też twardych opraw szytych nićmi. Zadaniem introligatora jest przede wszystkim profesjonalne wykonanie opraw wszelkiego rodzaju publikacji (książek, prac dyplomowych czy broszur reklamowych). Poza tym do jego obowiązków należy przycinanie papieru do pożądanego formatu, składanie arkuszy i łączenie ich za pomocą nici, drutów lub kleju. Umieszczenie wkładu w okładce jest finalnym elementem całego procesu. Introligatorzy, zazwyczaj w małych pracowniach, swoją pracę wykonują przy pomocy tradycyjnych urządzeń takich jak klejarki, złamywarki, krajarki papieru czy automaty do wykonywania bezszwowych opraw, ale również sięgają po nowoczesne technologie i wykorzystują sprzęt sterowany komputerowo.

Introligatorstwo poligraficzne i galanteryjne

W introligatorstwie wyróżnić można dwa jego rodzaje: poligraficzne oraz galanteryjne. Introligatorstwo poligraficzne jest najczęściej spotykane i praktykowane. Zajmują się nim zarówno pracownie introligatorskie jak i zakłady poligraficzne. Polega na tworzeniu wkładów z zadrukowanych arkuszy papieru i łączeniu ich z okładką. Introligator tworzy oprawy, może je też uszlachetniać: lakierować lub foliować. Z kolei introligatorstwo galanteryjne to praca bardziej twórcza. Polega na zdobieniu okładek, wykorzystywaniu skóry, zarówno naturalnej, jak i sztucznej oraz szlachetnych płócien. Introligator wykonuje oprawy reprintów, a także zajmuje się renowacją zabytkowych woluminów. Poza pracą z papierem, wykonuje ozdobne pudełka, etui, pojemniki na kapelusze, do przechowywania biżuterii czy też opakowania na prezenty. Tego typu produkty są zazwyczaj wykonywane na indywidualne zamówienie klienta.  Intro-Art to miejsce, w którym doświadczeni i wyspecjalizowani introligatorzy wykonują na zlecenie firm, ale też osób prywatnych usługi introligatorskie w zakresie oprawy książek i albumów, oprawy rejestrów i prac dyplomowych: magisterskich czy inżynierskich. Zajmują się także oprawą starodruków i oprawą książek w skórę, jak też gazet i czasopism. Wykonują dla przedsiębiorstw zestawy ofertowo-reklamowe. W ofercie znaleźć można również asortyment galanteryjny w postaci teczek, różnego rodzaju pudełek na medale i odznaczenia, futerałów czy pudełek na prezenty w różnych kształtach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas