Artykuł sponsorowany Historia druku offsetowego

Historia druku offsetowego

Druk offsetowy to metoda pośredniego druku płaskiego, w której wzór przenoszony jest za pośrednictwem innego materiału. Ta technologia ma za sobą długą i ciekawą drogę. Poznajcie historię druku offsetowego.

Wykorzystanie offsetu

Druk offsetowy polega na przenoszeniu wzoru przy pomocy stalowego cylindra pośredniego, który obciągnięty jest gumową powłoką. To najpopularniejsza obecnie technika drukarska, wykorzystywana przede wszystkim do wydruku książek, gazet, czasopism, map, prospektów oraz ulotek. Materiałem, na którym drukuje się offsetem jest przeważnie papier. 

-Obecnie, dzięki nowoczesnym farbom drukarskim, możemy wykonywać nadruki nie tylko na papierach i kartonach, ale również na materiałach syntetycznych takich jak PP, PCV, PE, PET oraz na podłożach metalizowanych i niewsiąkliwych.  Obecnie jest to najefektywniejszy rodzaj druku: zapewniający najwyższą jakość druku, możliwość wszechstronnego uszlachetniania druku, oferujący najniższy koszt jednostkowy przy druku średnio i wielkonakładowym, dający najwyższą wydajność dochodzącą do 20000 arkuszy na godzinę dla maszyn arkuszowych i jeszcze większą w przypadku maszyn rotacyjnych (rolowych) – przekonuje ekspert reprezentujący Drukarnię i wydawnictwo Studio Edytor w Dzierżoniowie.

Popularność druku offsetowego jest ogromna, jednak, zanim do tego doszło, musiał on przejść długą drogę.

Jak powstał druk offsetowy

Offset wynaleziono na początku XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze rotacyjne maszyny offsetowe. Był on odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na szybki druk (stosowana wówczas metoda litograficzna nie pozwalała na produkcję wystarczającej ilości egzemplarzy). Co ciekawe, pierwsze wzmianki na temat offsetu pochodzą już z końca wieku XIX.

Pierwsza maszyna do druku offsetowego w Europie stworzona została przez Kaspara Hermanna, Niemca będącego jednocześnie obywatelem amerykańskim, który opatentował zasadę dla offsetowej maszyny rotacyjnej. Stosowana od tamtej pory metoda, w zasadzie bez większych zmian, przetrwała do dnia dzisiejszego. Jej popularność z biegiem lat rosła, a obecnie znajduje się na pierwszym miejscu pod względem najchętniej wybieranych sposobów drukowania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas