Artykuł sponsorowany Dlaczego autogaz jest tańszy od ropy i benzyny?

Dlaczego autogaz jest tańszy od ropy i benzyny?

Jak wiemy, na rynku występuje kilka głównych paliw zasilających nasze samochody. Są to ropa, benzyna i autogaz. Ten ostatni jest sporo tańszy od pozostałych, jednakże część kierowców nie wie, dlaczego tak się dzieje. Niewiedza często rodzi obawy, więc w tym artykule postaramy się przybliżyć przyczyny, za sprawą których ceny gazu są niższe od kosztów innych rodzajów paliwa.

Autogaz rozwiązaniem bardziej ekologicznym

Zanim przejdziemy do przyczyn niższej ceny, warto wspomnieć, że korzystanie z gazu ma o wiele mniej negatywny wpływ na planetę w porównaniu do innych popularnych paliw. Jest to widoczne, zwłaszcza jeśli porównamy go do oleju napędowego, który uznaje się za najbardziej szkodliwe paliwo na rynku. Autogaz natomiast niemal nie wydziela sadzy, a oprócz tego prawie całkowicie pozbawione jest siarki. Warto brać to pod uwagę wybierając paliwa zasilające nasz pojazd, gdyż ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń jest ogromna. Możemy więc przyczynić się do jej redukcji, co pozytywnie wpłynie na środowisko.

Sposób pozyskania

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że autogaz jest produktem ubocznym powstającym podczas wydobywania ropy naftowej i metanu. Sprawia to, że pozyskiwanie innych paliw samoczynnie powoduje uzyskanie autogazu, więc koszty jego zdobycia mogą być o wiele niższe. Ciekawostką jest fakt, że zanim ludzie dostrzegli jego potencjał energetyczny, był on po prostu niszczony, gdyż traktowaliśmy go jako substancję zbędną. Było to oczywiste marnotrawstwo przydatnego paliwa, dobrze więc się stało, że ludzkość zrezygnowała z tego procederu i opracowała rozwiązania pozwalające je efektywnie wykorzystywać.

Opodatkowanie paliw

Niestety dla naszych portfeli, spora część ostatecznej ceny paliw to opłaty i podatki. Jest to oczywiście podatek VAT, ale również opłata paliwowa, akcyza i opłata zapasowa. Firmy sprzedające paliwo, na przykład Kwiatkowski, zobowiązane są do przestrzegania nakładanych przez państwo zasad podatkowych, nie mogą więc wspomnianych opłat nie pobierać. Autogaz jest jednak obciążony niemal trzykrotnie mniejszym podatkiem niż inne popularne paliwa, co bezpośrednio przekłada się na jego cenę dla klienta końcowego. Gdyby więc rządy państw obciążyły gaz wyższymi podatkami, jego cena mogłaby znacznie zbliżyć się do benzyny czy ropy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas