Artykuł sponsorowany Czym są plomby gwarancyjne?

Czym są plomby gwarancyjne?

Plomby gwarancyjne naklejone na łączenia obudowy elektroniki stosuje się w celu jej zabezpieczenia przed otwarciem lub inną ingerencję w konstrukcję sprzętu przez osoby do tego niepowołane. W przypadku usterki plomby są podstawą do wdrożenia procedury wynikającej z gwarancji udzielonej przez producenta lub sprzedającego. Co warto wiedzieć na ich temat?

Mnogość typów plomb gwarancyjnych

Istnieje bardzo wiele rodzajów plomb gwarancyjnych: plomby foliowe VOID, plomby kruszące z akrylitu, plomby PVC, plomby RZW rozwarstwiające się. Każdy z nich dedykowany jest innym powierzchniom, wszystkie typy pełnią jednak jedną funkcję – ochronę sprzętu przed niepowołaną ingerencję w jego konstrukcję. Plomby gwarancyjne nierzadko pojawiają się w formie naklejek zabezpieczających, a najczęściej spotykane są  te wykonane z folii białej, kruszącej się przy próbie zerwania oraz z folii srebrnej, zostawiającej napis VOID po oderwaniu.

Folia biała – kruszący akrylit

Folię białą wykorzystuje się wewnątrz sprzętów elektronicznych, gdzie zabezpieczenia nie są narażone na przypadkowe uszkodzenia. Folia ta nie przewodzi prądu, dlatego możliwe jest jej umieszczenia płytkach, w których znajdują się układy elektroniczne. Jest dostępna w wersji błyszczącej, polecanej w sytuacjach, gdzie istotne jest odwzorowanie kolorów nadruku, a także w wersji matowej, bardziej kruchej, po której jest łatwiej pisać. 

Folia srebrna VOID

Popularniejszym rozwiązaniem jest jednak plomba gwarancyjna wykonana ze srebrnej folii błyszczącej VOID, która przy próbie zerwania pozostaje zarówno na podłożu, jak i na powierzchni plomby trwały napis VOID. Nawet jeśli zostaną podjęte próby kolejnego naklejenia plomby, powstały napis pozostanie widoczny. To rozwiązanie stosuje się na gładkich powierzchniach płaskich lub lekko zakrzywionych, jak również na łączeniach obudowy – wszędzie tam, gdzie sama plomba może być narażona na mechaniczne uszkodzenia, które jednak nie będą związane z próbą zerwania.  Ten rodzaj folii może przewodzić prąd, dlatego nie zabezpiecza się nią elementów elektrycznych ani obwodów drukowanych.

Do drukowania na tej folii stosuje się metodę sitodruku, co powoduje ograniczenia w gamie kolorystycznej naklejek – z tego powodu najczęściej występują w jednym kolorze, gdyż każdy dodatkowy istotnie wpływa na koszt ich wykonania.

Specjalista w drukowaniu plomb gwarancyjnych Piotr Marcisz, właściciel firmy  Pitman podkreśla, że produkowane plomby gwarancyjne mogą być w pełni zindywidualizowane pod klienta – zarówno pod względem treści (kody kreskowe, kody QR, logotypy), kształtu (elipsa, koło, romb, kwadrat), jak i wielkości. Stanowią one skuteczne zabezpieczenie, które ma również swoje konsekwencje prawne – naruszenie go może powodować utratę możliwości skorzystania z gwarancji, jednak – choć o tym nie wszyscy wiedzą – nie pozbawia prawa do rękojmi konsumenckiej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas