Artykuł sponsorowany Czym jest prawo rodzinne?

Czym jest prawo rodzinne?

Prawo rodzinne, często nazywane prawem familijnym to nic innego, jak dział prawa cywilnego, który reguluje stosunki prawne (majątkowe i niemajątkowe) w rodzinie, jej istnienie i funkcjonowanie, stosunki wewnątrz niej oraz stosunki z osobami trzecimi. O wszystkich tych regulacjach możemy poczytać w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdziliśmy. 

Prawo rodzinne w Polsce - jak to się zaczęło?

Kodeks Napoleon to pierwszy zbiór przepisów, który wprowadził regulacje dotyczące stosunków rodzinnych, między innymi regulował on władzę ojcowską i dawał ojcu prawo karcenia domowego. Jednak w XIX wieku zostały wprowadzone sankcje przeciw nadużywaniu tego prawa.

Obecnie źródłem prawa rodzinnego w Polsce jest Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Został uchwalony w 1964 roku. Właściwie to cały czas ulega zmianom. Warto dodać, że regulacje dotyczące prawa rodzinnego i opiekuńczego zostały także zawarte między innymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawo rodzinne - czym się zajmuje?

Prawo rodzinne zajmuje się regulacją wszystkich kwestii, które są związane z tym, jak powinna funkcjonować każda rodzinna, poprzez wzór zachowań, jak i postaw pożądanych. Wszystkie te przepisy chronią podmioty prawa rodzinne. Oprócz tego przepisy prawa rodzinnego określają sposoby powstania oraz wygasania stosunków rodziny, jak i prawa oraz obowiązki osób, które są tymi stosunkami związane.

Jeśli potrzebujemy pomocy z zakresu prawa rodzinnego, warto udać się do renomowanego adwokata. Z całą pewnością takim jest Kancelaria Adwokacka Adw. Katarzyna Okła-Dzienis. Swoją siedzibę ma w Białymstoku, a w branży działa od 2005 roku. Udając się do zaufanego adwokata, możemy mieć pewność, że specjalista podejdzie do naszej sprawy z pełnym zaangażowaniem oraz profesjonalizmem.

Prawo rodzinne - pojęcia

Prawo małżeńskie to zbiór przepisów regulujących ogół praw i obowiązków związanych ze związkiem małżeńskim. Natomiast władza rodzicielska  to prawa i obowiązki rodziców wobec swoich niepełnoletnich dzieci. Adopcją nazywamy formę przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzając stosunek podobny do pokrewieństwa.

Do podstawowych pojęć prawa rodzinnego zaliczamy także obowiązek alimentacyjny, który polega na dostarczaniu środków zapewniających utrzymanie innej osobie. Dotyczy on głównie dzieci, jednak obejmuje także osoby starsze, które nie są w stanie same się utrzymać i wymagają pomocy ze strony swoich dzieci. Opiekun to osoba powołana do ochrony interesów osobistych i majątkowych innej osoby, która potrzebuje takiej opieki. Kuratela to forma ochrony osoby lub jej praw majątkowych w sytuacji, gdy ta nie może sama prowadzić swoich spraw.

Zaliczamy do nich także podstawowe zasady prawa rodzinnego. Każdy sąd i organ orzekający w sprawach rodzinnych zobowiązany jest do przestrzegania zasad prawa rodzinnego.

Prawo rodzinne - zasady 

Do podstawowych zasad prawa rodzinnego zaliczamy zasadę dobra dziecka - to priorytet. Niepełnoletnie dziecko jest traktowane, jak osoba, która wymaga szczególnej opieki i ochrony. Podczas orzekania w sprawach rodzinny, sąd zawsze bierze pod uwagę dobro dziecka. Zasada ochrony rodziny – to kolejna kwestia. Polega na przeciwdziałaniu wszelkim zjawiskom mogącym stanowić zagrożenie dla dobra rodziny.

Oprócz tego do podstawowych zasad prawa rodzinnego zaliczamy zasadę trwałości małżeństwa. Jest to instrumentem ochrony rodziny jako grupy społecznej, tworzącej dla dziecka korzystne warunki życia i rozwoju oraz zasadę świeckości prawa rodzinnego – uniezależnienie prawa rodzinnego od względów wyznaniowych oraz światopoglądowych, które mogłyby mieć na nie wpływ.

Na sam koniec warto dodać, że powinniśmy znać zarówno zasady, jak i wszystkie pojęcia związane z funkcjonowaniem prawa rodzinnego. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem, każdy będzie wiedział, czym się charakteryzuje i jak działa prawo rodzinne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas