Artykuł sponsorowany Czym jest operat szacunkowy i kiedy go potrzebujemy?

Czym jest operat szacunkowy i kiedy go potrzebujemy?

Kredyt hipoteczny jest bardzo powszechną formą uzyskania pokaźnej sumy pieniędzy, umożliwiającej nam zakup wymarzonego domu. Aby móc starać się o kredy hipoteczny w bankach potrzeba przedłożyć szereg dokumentów i zaświadczeń. Jednym z nich jest operat szacunkowy. Co to jest i do kogo się zwrócić o jego sporządzenie? Co powinna zawierać opinia o wartości nieruchomości na potrzeby banku?

Marzenie o własnym mieszkaniu, czy domu w szeregu przypadków byłoby nierealne, gdyby nie pomoc finansowa ze strony instytucji bankowych. Starając się o kredyt pod zastaw, potrzebne jest między innymi wcześniejsze sporządzenie wyceny nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego.

Czym jest operat szacunkowy i kto go sporządza?

Operat szacunkowy to opinia o wartości nieruchomości wydana przez rzeczoznawcę majątkowego. Jest on dokumentem urzędowym i musi być sporządzony wyłącznie w formie pisemnej o określonej strukturze dokumentu. Ważne, aby był wydany przez rzeczoznawcę z uprawnieniami zawodowymi nadanymi przez Ministra Infrastruktury.

Jak mówi Grzegorz Sałyga z Biura Wyceny Nieruchomości tytuł rzeczoznawcy majątkowego można uzyskać po zdanym egzaminie przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną oraz rocznej praktyce w zawodzie. Jest to uprawnienie przyznawane wyłącznie osobom o wyższym wykształceniu, które ukończyło studia podyplomowe z obszaru wyceny nieruchomości, bądź pokrewne, które tenże przedmiot działań szeroko omawiały.

Elementy operatu szacunkowego

Dobra wycena nieruchomości to klucz do sukcesu, dlatego ważne jest, aby biuro wyceny nieruchomości, które wybierzemy, miało praktykę w prowadzeniu tego typu spraw. Aby sporządzona wycena nieruchomości spełniała swą funkcję, powinna zawierać m.in.:

  • sposób dokonania wyceny nieruchomości,
  • określać zakres i cel wyceny,
  • podstawę formalną i źródła danych o nieruchomości,
  • ustalenie daty określenia wartości nieruchomości,
  • opis stanu nieruchomości wraz z określeniem jej przeznaczenia.

Co ważne operat szacunkowy jako jedyna opinia rzeczoznawcy majątkowego o szacunkowej wartości nieruchomości ma moc prawną, inne opinie jej nie posiadają. W dokumencie opisującym nieruchomość, będącą przedmiotem kredytu muszą też być informacje o sposobie podejścia, metody i użytej techniki szacowania prawnej. Decyzję tę podejmuje każdorazowo biegły rzeczoznawca majątkowy w zależności od:

  • celu wyceny,
  • rodzaju i położenia nieruchomości,
  • przeznaczenia w planie miejscowym,
  • stanu nieruchomości,
  • posiadanych danych o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.

Sporządzony operat szacunkowy można używać przez 12 miesięcy od daty widniejącej w dokumencie. Jeśli zamierzamy wziąć kredyt hipoteczny bez ważnego, poprawnie sporządzonego operatu bank nie wyda decyzji o przyznaniu nam kredytu nawet w przypadku posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać rzeczoznawcę majątkowego bez pośpiechu, gdyż od jego opinii będzie zależeć ostateczna opinia instytucji kredytującej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter