Materiał Partnera Czym jest florystyka funeralna?

Czym jest florystyka funeralna?

Kompozycje roślinne, takie jak wieńce czy bukiety, są integralnym elementem każdej ceremonii pożegnalnej. Kwiatami dekorowana jest nie tylko kaplica, karawan, dom pogrzebowy czy świeżo usypana mogiła, ale także podwyższenie w postaci katafalku wraz ze spoczywającą na nim trumną. Taka oprawa jest zatem nieodzowna w organizacji każdego pochówku – w naszym artykule omówimy, czym jest florystyka typu funeralnego oraz jakie rodzaje kompozycji ona obejmuje.

Istnieje kilka wymiennych nazw, opisujących wykonanie dekoracji roślinnych dla uczczenia pamięci osób zmarłych – wśród najczęściej stosowanych występują takie, jak: florystyka funeralna, pogrzebowa, nagrobna. Pierwsze z nich dotyczą kompozycji tworzonych na ceremonię pożegnalną, zaś ostatnie określenie opisuje wieńce oraz ozdoby, które zdobią nowo usypaną lub wieloletnią mogiłę, znajdującą się na cmentarzu.

Florystyka pogrzebowa

Godna oprawa uroczystości pogrzebowych, czyli wykonanie dekoracji roślinnych, wymaga od florysty ogromnej wiedzy, wyczucia i doświadczenia – podkreśla Sylwia Pękała z Kwiaciarni Pasja, specjalizującej się w przygotowywaniu wieńców, wiązanek i bukietów funeralnych. Pracownicy kwiaciarni tworzą bogate kompozycje w formie wieńca, na zamówienie bliskiej rodziny zmarłej osoby, a także mniejsze, eleganckie naręcza kwiatów, które następnie niosą podczas ostatniego pożegnania dalsi krewni czy znajomi.

W ostatnich dekadach florystyka funeralna znacznie ewoluowała, podobnie jak materiały, z których wykonywane są obecnie kompozycje roślinne do oprawy ceremonii pożegnalnej. Zamiast nienaturalnych wiązanek, wykonanych z tworzyw sztucznych, floryści stosują coraz częściej ekologiczne, nowoczesne rozwiązania, a nawet samodzielnie wykonują kwiaty z krepiny, liści, filcu czy drewna, które przez wiele miesięcy zachowuje piękny wygląd.


Florystyka nagrobna, czyli niebanalne stroiki na cmentarz

Florystyka nagrobna obejmuje stroiki, wieńce oraz wiązanki na pomnik lub krzyż, które tworzone są nie tylko z okazji ostatniego pożegnania, ale też na uroczystość Wszystkich Świętych czy rocznicę śmierci. Ozdoby te pomagają wyrazić bliskim żal po stracie członka rodziny i stanową wyraz ich pamięci, miłości oraz przywiązania.

Nagrobne kompozycje można wielokrotnie wymieniać w ciągu roku, zaś profesjonalni floryści proponują mnóstwo ciekawych pomysłów na niebanalną dekorację kamiennego pomnika, na przykład: bukiety z sezonowych roślin i ziół lub ręcznie wykonane stroiki z zainstalowaną wewnątrz nich świecą, lampionem bądź figurami w formie anioła, serca albo krzyża.

Opracowanie:

Podziel się