Artykuł sponsorowany Czym jest druk offsetowy i kiedy opłaca się z niego skorzystać?

Czym jest druk offsetowy i kiedy opłaca się z niego skorzystać?

Druk offsetowy jest przemysłową odmianą druku płaskiego. Technologia ta polega na przeniesieniu obrazu na podłoże z płaskiej formy drukarskiej, za pomocą obciągniętego gumą cylindra. Druk offsetowy podzielić możemy na dwie odmiany: arkuszowy i zwojowy – poznaj różnice między nimi. Sprawdź też, kiedy najbardziej opłaca się ją stosować technologię druku offsetowego.

Rodzaje druku offsetowego

Istnieją dwie popularne odmiany technologii offsetowej. Pierwszą z nich jest arkuszowy, natomiast drugą druk zwojowy. W przypadku pierwszej technologii farba przenoszona na papier, karton lub inny arkusz ma wysoki współczynnik lekkości i ulega utrwaleniu na etapie wsiąkania oraz polimeryzacji. Do tego rodzaju druku zastosować można również specjalne farby UV – w ich przypadku stosuje się specjalną polimeryzację, inicjowaną promieniami ultrafioletowymi.

Drugą technologią jest druk zwojowy, nazywany również rolowym. Ten rodzaj offsetu stosuje się przede wszystkim, gdy druk wykonuje się w dużym nakładzie – na przykład w przypadku gazet, magazynów lub książek telefonicznych. W technologii druku rolowego, w zależności od temperatury farba przenoszona może być na wstęgę na dwa różne sposoby:

  • na zimno - farba utrwala się jedynie poprzez bezpośrednie wsiąkanie w papier,
  • na gorąco – farba dodatkowo ulega odparowywaniu w wysokich temperaturach.

Opłacalność druku offsetowego

Cechą, która charakteryzuje druk offsetowy jest niski koszt pokrycia farbą pojedynczego arkusza. Technologię tę uznaje się więc za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że koszty uruchomienia minimalnej produkcji są dość wysokie. Aby przygotować produkcję, należy bowiem przeprowadzić szereg działań.

W pierwszej kolejności przygotowana musi zostać klisza - po naświetleniu matrycy, dla każdego koloru niezbędne jest wykonanie oddzielnej blachy. Następnym działaniem jest  przygotowanie maszyny drukującej, aby ostatecznie zadać farbę. Proces ten jest złożony, dlatego  druk offsetowy zaczyna być opłacalny dopiero wówczas, gdy możliwe jest rozłożenie tych kosztów na większą ilość wydruków.

Kiedy warto wybrać druk offsetowy?

Druk offsetowy najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy konieczne jest przygotowanie nakładu przynajmniej kilkuset kopii danego wzoru. Szczególnie warto zdecydować się na zastosowanie tej technologii, jeśli na wykonanie zamówienia jest wystarczająco dużo czasu i gotowy wydruk nie musi powstać natychmiast. Przygotowanie druku offsetowego wymaga bowiem sporych nakładów finansowych i absorbuje niemało czasu.

Współczesne drukarnie offsetowe takie jak Anex Drukarnia funkcjonują wyjątkowo sprawnie, dzięki czemu realizacja zleceń odbywa się bez zbędnej zwłoki oraz terminowo - wydruk na papierze o standardowej grubości może być gotowy nawet w ciągu 2-3 dni, jednak nie da się do wykonać w ciągu jednego dnia.

W porównaniu z zastosowaniem technologii druku cyfrowego, cena wydruku offsetowego w dużej ilości kopii jest jednostkowo znacznie niższa, dlatego wiele firm decyduje się na skorzystanie z tej usługi. Takie rozwiązanie pozwala daje również większe możliwości manipulowania kolorami – klient ma do dyspozycji również kolory spoza najpopularniejszej w poligrafii palety kolorów CMYK. Do wyboru jest również wiele rodzajów papieru. Jeżeli dodatkowo nadruk ma zostać wykonany na arkuszach o nietypowym formacie, technologia offsetowa jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Opracowanie:

Anex Drukarnia

Wrocław , Jerzmanowska 99

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas