Artykuł sponsorowany Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Śmierć członka rodziny bądź też innej niezwykle ważnej dla nas osoby to bardzo trudny czas dla każdego. Wiąże się on jednak nie tylko z kwestiami dotyczącymi pochówku, ale również ze sprawami odnoszącymi się do ewentualnego spadku, jaki nam przysługuje. Mowa tutaj między innymi o sporządzeniu aktu w kancelarii notarialnej tak zwanego poświadczenia dziedziczenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Akt poświadczenia dziedziczenia, czyli co?

Akt poświadczenia dziedziczenia spadku to rodzaj dokumentu notarialnego, którego zadaniem jest wskazanie, iż dana osoba stanowi prawowitego spadkobiercę zmarłej osoby. Warto zaznaczyć, iż w przypadku gdy spadkobierców jest więcej, wówczas tego rodzaju akt może być sporządzony tylko i wyłącznie na żądanie każdej z tych osób. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy są oni spadkobiercami testamentowymi czy też ustawowymi.

Oczywiście aby akt poświadczenia mógł zostać sporządzony, wymagane jest jeszcze spisanie protokołu dziedziczenia, który może zostać sporządzony między innymi przez Kancelarię Notarialną Notariusz Aleksandry Jaskulskiej. W tym procesie niezbędna okazuje się być obecność wszystkich zainteresowanych stron, a także okazanie ich oświadczeń spadkowe (jeśli nie zostały wcześniej złożone).

Jakie dokumenty są niezbędne przy sporządzaniu aktu poświadczenia dziedziczenia?

Udając się do kancelarii notarialnej w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, warto pamiętać o tym, iż niezbędne będą nam tutaj określone dokumenty. Wśród nich najważniejszy jest oczywiście dowód tożsamości. To jednak nie wszystko, ponieważ równie istotny będzie tu też odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz jego testament – w przypadku gdy został on sporządzony.

Nie należy tutaj zapominać również o odpisach aktów stanu cywilnego spadkobierców, w zakres których wchodzą skrócone odpisy aktów urodzenia oraz skrócone odpisy aktów małżeństwa. Dodatkowo, bardzo ważny okazuje się tu być także numer księgi wieczystej, w przypadku gdy spadek dotyczy również nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas