Artykuł sponsorowany Czym jest akt notarialny, który sporządza kancelaria notarialna?

Czym jest akt notarialny, który sporządza kancelaria notarialna?

Akt notarialny jest to dokument urzędowy, sporządzany wyłącznie przez notariusza, kiedy wymagają tego przepisy prawa lub w sytuacji, gdy taka jest wola zainteresowanych. Stosowany jest w różnych sytuacjach, np. przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, ponieważ chroni interesy obu stron. Kancelaria notarialna nadaje poświadczeniu moc prawną, która wiąże wszystkich sygnatariuszy.

Czym jest i kiedy się sporządza akt notarialny?

Akt notarialny jest urzędowym poświadczeniem realizowanym, kiedy wymagają tego przepisy prawa lub w sytuacji, gdy taka jest wola stron. Sporządzany jest przez prawnika, a w wyjątkowych sytuacjach konsula RP poza granicami kraju, z upoważnienia Ministra Sprawiedliwości. Każda umowa może być ujęta w formie właściwego dokumentu. Są jednak i takie, które bezwzględnie wymagają nadania im formy urzędowej, w takich przypadkach jak: sprzedaż i zakup nieruchomości, spadek i darowizna, umowa spółki partnerskiej, ustanowienie odrębnej własności lokalu, czy najem okazjonalny. Jeśli w tych oraz wielu innych, sytuacjach nie zostanie sporządzony akt notarialny, czynności te będą nieważne. Przy niektórych rodzajach transakcji umowa tego rodzaju jest wręcz wymagana, a w innych nie jest konieczna, ale warto ją sporządzić, żeby lepiej zabezpieczyć swoje interesy. Anna Łomnicka Tomasz Obtułowicz Anna Stanek-Wyczółkowska Kancelaria Notarialna  sporządza różne dokumenty, w tym umowy przedwstępne przy sprzedaży nieruchomości, by miały moc prawną.

Kiedy jest przydatny akt notarialny?

Akt notarialny stosowany jest w biznesie przy podpisywaniu kontraktów, zawieraniu transakcji, sprzedaży firm. Kancelaria Notarialna z Krakowa, na życzenie jednej lub obu stron, sporządza dokumenty, nawet w sytuacjach, tego niewymagających, jak wspomniana wcześniej umowa przedwstępna. Co tak właściwie nam jednak daje wizyta u notariusza? Przede wszystkim uzyskujemy poświadczenie o mocy prawnej. Należy pamiętać, że akt notarialny ma większą ważność od zwykłego zapisu, co oznacza, że jeśli jedna ze stron transakcji nie wywiąże się z postanowień, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności zgodnie z literą prawa. A to w przypadku zwykłych zapisów nie zawsze jest możliwe. W sytuacji, kiedy zbywający nieruchomość  wycofa się z zobowiązania i została spisana umowa przedwstępna, nabywca będzie mógł wystąpić na drogę sądową, by transakcja została przeprowadzona do samego końca. Dlatego zawsze warto nadać dokumentowi moc prawną, bo nigdy nie wiemy, czy druga strona transakcji dotrzyma warunków zapisów.

Dlaczego otrzymujemy tylko odpis aktu notarialnego?

Po podpisaniu aktu notarialnego oryginał zawsze zostaje w Kancelarii Notarialnej w Krakowie. Notariusz ma obowiązek przechowywania pierwowzoru przez 5 lat. Po tym czasie przekazuje wszystko do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Dzięki temu, w razie zagubienia można się zgłosić do notariusza o uzyskanie potwierdzonej notarialnie kopii. Wówczas musimy udać się do archiwum sądowego i złożyć wniosek o wydanie wypisu. Nie musimy się o nic obawiać, ponieważ każdy dokument potwierdzany czy sporządzany w kancelarii notarialnej jest odnotowywany w specjalnej księdze. Strony wyrażające oświadczenia woli, otrzymują natomiast odpisy, mające moc prawną taką samą jak oryginały dokumentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas