Materiał Partnera Co warto wiedzieć o grupach interwencyjnych?

Co warto wiedzieć o grupach interwencyjnych?

Grupy interwencyjne powoływane są przez szeroko wyspecjalizowane oraz uprawnione agencje ochroniarskie. Nie należy zatem tych grup utożsamiać tylko z Policją, Strażą Miejską czy innymi służbami porządkowymi. Czym jednak charakteryzują się te grupy? Kiedy ich pomoc jest wskazana? Jakie mają one uprawnienia?

Kim są pracownicy grup interwencyjnych?

Pracownicy grup interwencyjnych zrzeszają się w agencjach ochroniarskich. Muszą oni posiadać odpowiednie certyfikaty, kursy i szkolenia. Przechodzą oni również testy psychologiczne oraz testy zdrowotne. Specjaliści ci muszą wyróżniać się zatem zdrowiem fizycznym, siłą oraz znajomością różnych technik interwencyjnych, w tym tych związanych z samoobroną.

Jeśli chodzi o skład grupy interwencyjnej, najczęściej jest to dwóch umundurowanych i odpowiednio oznakowanych ochroniarzy. Przeszkoleni są oni w posługiwaniu się nowoczesnymi środkami przymusu bezpośredniego, a także często są to grupy zmotoryzowane. Ich specjalizacja i przeszkolenie dotyczą zarówno zagadnień praktycznych, jak i teoretycznych. Ważna jest m.in. znajomość przepisów prawa tak, aby przy interwencjach nie przekroczyć swoich uprawnień.

Uprawnienia SUFO

Najlepsze agencje ochroniarskie tworzą grupy interwencyjne z uprawnieniami SUFO. Są to uprawnienia dla Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochrony, których kompetencje są znacznie wyższe od tych, którymi pochwalić się mogą zwykli ochroniarze. Agent SUFO może bowiem stosować w uzasadnionych przypadkach siłę fizyczną, środki obezwładniająco-paraliżujące czy też narzędzia przymusu bezpośredniego od pałek począwszy, na kajdankach kończąc.

Uprawnienia SUFO pozwalają również w określonych sytuacjach stosować paralizatory o mocy do 10 mA, a także użytkować broń palną. Przepisy pozwalają również na to, aby Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochrony mogły legitymować lub zatrzymywać intruzów, którzy pojawili się w granicach chronionych obszarów.

Kiedy warto współpracować z grupami interwencyjnymi?

Grupy interwencyjne z uprawnieniami SUFO są dzisiaj ważne dla właścicieli biur korporacyjnych, zakładów przemysłowych, lombardów, magazynów, banków, dla zarządców urzędów czy też portów lotniczych i dworców. Z agencjami ochroniarskimi takimi jak KODAR SECURITY kooperują doraźnie lub w ramach długoterminowych umów klienci indywidualni, biznesowi oraz publiczni.

Grupy interwencyjne z uprawnieniami SUFO potrzebne są zatem do patrolowania różnych obiektów, do ochrony imprez masowych, a nawet ich zadaniem jest konwojowanie pojazdów, przewożących cenne przedmioty. 

Opracowanie:

Kodar Security Dwa Sp. z o.o. Ochrona osób i mienia

Kostrzyn nad Odrą , Jana Pawła II 14

Podziel się