Artykuł sponsorowany CMYK, Pantone, RGB – co to jest?

CMYK, Pantone, RGB – co to jest?

Planując karierę związaną z grafiką lub współpracę z drukarnią, warto poświęcić czas na poznanie podstawowych pojęć związanych z poligrafią. Pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek w przyszłości oraz w znacznym stopniu usprawni pracę. Zagadnieniami, od których dobrze jest zacząć, są: CMYK, Pantone oraz RGB. Tłumaczymy, co się kryje pod tymi tajemniczo brzmiącymi nazwami.

Czym jest CMYK?

CMYK to zestaw złożony z czterech farb drukarskich. System stosowany jest w poligrafii w druku wielobarwnym i metodach pokrewnych. Nazwa pochodzi od pierwszych liter anglojęzycznych nazw kolorów:

  • Cyan – odcień niebieskiego,
  • Magenta – purpurowy,
  • Yellow – żółty,
  • Key colour/Black – czarny.
Jak tłumaczy ekspert z firmy FUJIFILM Sericol: Na podstawie czterech, podstawowych kolorów, z których składa się model CMYK, możliwe jest stworzenie dowolnego odcienia. Poszczególne barwy otrzymuje się poprzez łączenie farb w różnych proporcjach. Farby są substancjami, które przepuszczają światło. Oczekiwany odcień uzyskuje się poprzez warstwowe nakładanie ich na siebie.

Model CMYK wykorzystywany jest w niemal każdej odmianie druku kolorowego i poligrafii. Co ważne – kolory mogą się różnić na ekranie monitora i na wydruku. Wynika to z ustawień komputera oraz faktu, że ekran emituje światło, a papier je odbija.

Kilka słów o palecie Pantone

Pantone to system identyfikacji barw wyznaczony na podstawie 18 pigmentów. W przeciwieństwie do skali CMYK poszczególne odcienie w palecie Pantone nie powstają poprzez nakładanie na siebie różnych farb, a występują w formie jednolitych, gotowych kolorów. Podstawowa skala obejmuje ich aż 2161 (według danych z 2019 roku) ułożonych chromatycznie i ponumerowanych. System znany i wykorzystywany jest na całym świecie.

Poprzez mieszanie kolorów Pantone możliwe jest tworzenie tzw. niestandardowych odcieni. Koloryści specjalizujący się w mieszaniu farb są w stanie dobrać kolor na podstawie wydruku lub próbki farby dostarczonej przez klienta.

Co to jest RGB?

RGB to skrót od anglojęzycznych nazw kolorów:

  • R-Red (czerwony)
  • G-Green (zielony)
  • B-Blue (niebieski)

Model RGB początkowo używany był w technologii analogowej, a obecnie zastosowanie znajduje również w technologii cyfrowej. Wykorzystywane są w nim właściwości ludzkiego oka, które odbiera i łączy ze sobą emitowane przez ekran wiązki światła. Po zestawieniu poszczególnych barw w odpowiednich proporcjach można uzyskać szeroką paletę kolorów pochodnych. Przykładowo, po połączeniu czerwieni z zielenią powstanie żółty, czerwieni z niebieskim – różowy. Poprzez nałożenie na siebie wszystkich trzech kolorów uzyskuje się biel.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas