Artykuł sponsorowany Charakterystyka druku offsetowego

Charakterystyka druku offsetowego

Wielu osobom świat poligrafii wydawać się może niezwykle skomplikowany. Bogata terminologia, szeroki zakres usług, a także wymagania, które spełnić musi przesyłany projekt tworzą dla laików pewną barierę. Nawet tak podstawowa sprawa, jak rozróżnienie między dwoma najpopularniejszymi technikami druku bywa dla niektórych nie do końca jasna.

Chociaż jesteśmy w stanie intuicyjnie zrozumieć podstawowe założenia metody cyfrowej, to już przy rozszyfrowywaniu słowa „offset” możemy napotkać na spore kłopoty. Z czym konkretnie wiążę się owo określenie? Kiedy wykorzystuje się to rozwiązanie? Czy w praktyce okazuje się opłacalne? W dalszej części artykułu postaramy się przystępnie odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Zapraszamy do ciekawej lektury.

Offset – informacje podstawowe

Mówiąc najprościej, offset to rodzaj druku polegający na przenoszeniu farby – za pomocą specjalnego, pokrytego gumą cylindra – z aluminiowej matrycy na arkusz papieru. Zwyczajowo korzysta się z czterech cylindrów, z których każdy nakłada na daną powierzchnię jeden kolor składowy standardu CMYK (cyjan, magenta, żółty, czarny). Aby cały proces był stał się faktem, niezbędne jest skorzystanie z lepkich, oleistych farb, a także roztworu nawilżającego – opisywana technika wykorzystuje bowiem zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących.

Kwestia nakładu

I jakkolwiek na przestrzeni lat technika poszła do przodu, główne założenia druku offsetowego pozostały takie same. Dla przykładu, wciąż tworzy się wspomniane matryce, teraz jednak odbywa się to między innymi za pomocą zaawansowanego naświetlania CTP. Konieczność wcześniejszego przygotowania tych właśnie elementów jest jednym z wyróżników offsetu. Przez koszty z tym związane przyjmuje się, że przy mniejszych nakładach bardziej opłacalne będą wydruki cyfrowe. Kiedy jednak chcemy zlecić produkcję znacznej liczby arkuszy, opisywana technika staje się bezkonkurencyjna.

Wydajność idąca w parze z jakością

Jak powiedział nam specjalista z wrocławskiej drukarni Anex: To wydajne rozwiązanie zwłaszcza dla firm, których zapotrzebowanie na akcydensy takie, jak ulotki, broszury czy wizytówki jest wyjątkowo duże. Co ważne, druk offsetowy sprawdzi się równie świetnie w przypadku wielkich formatów. W ten sposób bez żadnych problemów uzyskamy doskonałej jakości plakaty, banery czy też innego rodzaju materiały. Skoro mowa o jakości zaznaczmy, że dzięki offsetowi otrzymuje się efekty zdolne zadowolić każdego. Tym bardziej, że w grę wchodzą różne formy uszlachetniania, jak również rozmaite odmiany papieru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter